Wiadomości z Piekar Śląskich

MPWiK wykorzysta ciepło ścieków

  • Dodano: 2022-07-05 07:00, aktualizacja: 2022-07-04 21:37

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. zakończyło prace przy instalacji pomp ciepła na terenie Oczyszczalni Ścieków "Południe".

Ciepła woda oraz ogrzewanie pomieszczeń biurowych i socjalnych będą właściwie darmowe. Dotąd działało tam ogrzewanie elektryczne, co przy obecnych i zakładanych cenach prądu byłby szalenie kosztowne.

Wykonana została już cała instalacja c.o. w budynku, zainstalowany został dwukomorowy zbiornik ciepłej wody użytkowej i c.o. oraz dwie pompy ciepła i większość podłączeń. Całość inwestycji kosztuje 210.000 zł netto. W jej wyniku Spółka osiągnie roczne oszczędności na poziomie 57.980 zł według cen energii z 2022r.

Źródło ciepła

To właśnie temperatura ścieków znajdujących się w komorach osadników wtórnych będzie źródłem ciepła. Niewiarygodne, ale zimą ścieki w osadniku mają zaledwie 12 st. C, a latem niewiele więcej. Ścieki ogrzewają płyn wypełniający zatopione w osadniku rury; następnie płyn tłoczony jest do pomp ciepła, gdzie następuje jego sprężenie i w rezultacie wzrost temperatury do 50 st. C. Płyn o takiej temperaturze rozprowadzany jest już po instalacji c.o. W pompach ciepła zachodzi zatem proces podobny do wykorzystywanego w działaniu sprężarki klimatyzacji, tyle tylko, że w przeciwnym kierunku – płyn nie jest schładzany, lecz podgrzewany.

System pomp ciepła współpracuje z działającą na terenie oczyszczalni instalacją fotowoltaiczną zainstalowaną w sierpniu 2020 roku.  W minionym roku instalacja wyprodukowała 43020 kWh prądu, co stanowiło blisko 10% ogólnego zużycia energii elektrycznej tej oczyszczalni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również