Wiadomości z Piekar Śląskich

Obchody Święta Niepodległości w Piekarach Śląskich. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-11-14 10:15

W sobotę w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu, a następnie w kościele i Parku Wolności w Szarleju, mieszkańcy Piekar Śląskich wzięli udział w obchodach 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyli piekarscy policjanci, których reprezentował Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Mariusz Kasprzak.

Obchody 11 listopada w Piekarach Śląskich

Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się pod pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. W miejscu tym posłowie, władze miasta, radni Rady Miasta, przedstawiciele piekarskich służb mundurowych oraz mieszkańcy złożyli pamiątkowe wiązanki kwiatów, by oddać hołd żołnierzom poległym w walce o wolną Polskę. Piekarskich policjantów reprezentował Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Mariusz Kasprzak. Obecny był również Komendant Miejski Policji w Gliwicach inspektor Dariusz Fuks. 

Jak co roku udział w uroczystych obchodach wzięli także stróże prawa, którzy wystawili wartę honorową oraz poczet sztandarowy. Piekarzanie oraz zaproszeni goście po uroczystościach w parku w Brzozowicach-Kamieniu uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej koncelebrowanej w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich wraz z asystą wojskową i oprawą muzyczną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia i Śląskiego Chóru Górniczego „Polonia Harmonia”.

Po uroczystej mszy zebrani przemaszerowali pod pomnik "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie" w Parku Wolności w Szarleju, pod którym również zostały złożone pamiątkowe wiązanki kwiatów oraz odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Oficjalnej części obchodów towarzyszyła wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienie okolicznościowe wygłosiła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Pani Sława Umińska-Kajdan. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich, gdzie odbył się koncert w wykonaniu zespołu Singin’ Birds.

Uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już wczoraj od wspólnego odśpiewania "Hymnu dla Niepodległej".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również