Wiadomości z Piekar Śląskich

Od 2022 roku będą nowe zasady obsługi linii autobusowych

  • Dodano: 2021-08-18 06:30, aktualizacja: 2021-08-17 18:43

Od 2022 roku będą nowe zasady obsługi linii autobusowych. W ten sposób ZTM ograniczy ryzyko odwołania kursów.

Większa elastyczność i możliwość szybszej reakcji w sytuacjach, gdy koniecznym będzie pilne znalezienie zastępstw wśród kierowców lub zwiększenia częstotliwości kursowania, jak np. w czasie twardych lockdownów – to jedne z ważniejszych zmian, które zostaną wprowadzone po rozstrzygnięciu przetargu na obsługę sieci Zarządu Transportu Metropolitalnego.  

Przetarg wprowadza zupełnie nową formułę: po raz pierwszy zamówiony zostanie pakiet kilometrów, a nie obsługa poszczególnych linii autobusowych. 

Do czasu jego rozstrzygnięcia i podpisania umów z wykonawcami, ZTM na bieżąco monitoruje sytuację przewoźników oraz wprowadza zmiany, na które pozwalają postanowienia umów, zawartych blisko 8 lat temu jeszcze przez poprzednich organizatorów transportu. 

Organizator komunikacji miejskiej w ostatnich dniach odnotowuje przypadki konieczności odwołania niektórych kursów na liniach obsługiwanych przez przewoźników, którym zleca te realizacje. Najczęściej sytuacje te dotyczą PKM Katowice oraz PKM Tychy.

– Zdajemy sobie sprawę z wagi i uciążliwości tej sytuacji, dlatego natychmiast zwróciliśmy się do zarządów spółek m.in. z wnioskiem o podjęcie pilnych działań naprawczych – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. – Powodem tych tymczasowych trudności, skutkujących anulowaniem niektórych przejazdów, jest sytuacja kadrowa przewoźników – wyjaśnia Wawrzaszek.  

Rzecznik prasowy jednocześnie podkreśla, że Zarząd Transportu Metropolitalnego, aby minimalizować ryzyka nagłego odwoływania kursów, podejmuje działania dwutorowo.

– Mówimy w tym miejscu o rozwiązaniach doraźnych, możliwych do wprowadzenia teraz, a także o tych, które mają charakter systemowy i które w przyszłości zdecydowanie podniosą naszą elastyczność w tym zakresie – zaznacza.   

Rozwiązanie systemowe: pakiet kilometrów, a nie poszczególne linie  

Pod koniec lipca ZTM ogłosił przetarg na obsługę ponad 166 mln kilometrów, które w ciągu 8 lat przejedzie ok. 300 autobusów (szczegółowe informacje m.in. tutaj: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/przetarg). Dzięki temu postępowaniu i nowo zawieranym umowom, usprawnione zostanie zarządzanie komunikacją miejską, szczególnie w sytuacjach nagłych i awaryjnych. Zwiększenie elastyczności i przyspieszenie reakcji będzie możliwe, dzięki zmianie dotychczas stosowanej formuły: po raz pierwszy zamówiony zostanie pakiet kilometrów, a nie obsługa poszczególnych linii.    

Teraz pojazdy zastępcze lub zastępstwo wśród kierowców mogą być szukane tylko w ramach jednej firmy, która obsługuje konkretną linię autobusową. Odpowiadają za to przewoźnicy, z którymi ZTM ma podpisane umowy, a które w wielu przypadkach były zawierane jeszcze przez poprzednich organizatorów komunikacji miejskiej. Wtedy zamawiana była obsługa konkretnych linii. Teraz formuła została zmieniona i zamówiony zostanie pakiet kilometrów.

– Poprzez zastosowanie nowych rozwiązań, innych niż w obecnie obowiązujących umowach, zawartych przed laty przez KZK GOP, będziemy mogli w sytuacjach nagłych zlecić obsługę kursów w obrębie jednej linii więcej niż jednemu przewoźnikowi. Oznacza to, że gdy jeden przewoźnik – z różnych powodów – nie będzie w stanie zapewnić pełnej obsługi rozkładu jazdy, wówczas będzie mógł zostać wzmocniony zasobami innej firmy, która takie moce będzie posiadać – wyjaśnia Wawrzaszek.  

Rozwiązanie doraźne: konieczne modyfikacje rozkładów jazdy  

ZTM podejmuje różne doraźne działania, na które pozwalają mu postanowienia aktualnie obowiązujących umów.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikami. Podjęliśmy już kroki, aby te niezależne od nas niedogodności minimalizować. Biorąc pod uwagę możliwości kadrowe naszych przewoźników, we współpracy z nimi przygotowujemy zmiany w rozkładach jazdy. Część z nich została już wprowadzona i obowiązuje od minionego piątku – przypomina Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje o tych modyfikacjach znajdują się TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również