W Miejskim Przedszkolu nr 17 w Piekarach Śląskich realizowany jest projekt pn. "Ogród doświadczeń", który zakłada stworzenie ogrodu ze strefą badawczo-relaksacyjną i ekologicznym systemem nawadniania.
Celem inicjatywy jest budowanie w dzieciach świadomości proekologicznej, nawyku oszczędzania i odzyskiwania wody oraz dbania o rośliny i zwierzęta w najbliższym otoczeniu. Całe przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z pracownikami naukowo-badawczymi z Sieci Badawczej Łukasiewicz z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz z Fundacją ING Dzieciom, a pomysłodawcą projektu jest Karolina Krawczyk-Smyła.
Miejskie Przedszkole nr 17 w Piekarach Śląskich, które jest beneficjentem projektu, pragnie poszerzyć wiedzę oraz świadomość swoich podopiecznych w zakresie możliwych do podjęcia proekologicznych działań na rzecz najbliższego środowiska przyrodniczego. Nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie u dzieci pozytywnego nawyku oszczędzania i odzyskiwania wody, dbania o rośliny i zwierzęta w najbliższym otoczeniu, podejmowanie prac pielęgnacyjnych oraz aktywności badawczej na terenie tworzonego ogrodu w „betonowej przestrzeni”. Stworzenie ogrodu zasilanego deszczówką wraz ze strefą badawczo-relaksacyjną pozwoli także na stworzenie dzieciom przyjaznej przestrzeni do wyciszenia się w otoczeniu natury. Jest to niezwykle ważny aspekt tego projektu, ponieważ współczesne przedszkolaki mają ogromny problem z wyhamowaniem własnych procesów pobudzenia oraz ze skupieniem uwagi na tym, co dzieje się w i dookoła nich w danej chwili.
Opis projektu
Projekt zakłada założenie ogrodu wraz z ekologicznym systemem nawadniania. W ogrodzie zostaną posadzone różnorodne gatunki roślin (drzewa, krzewy i byliny) w donicach o różnych wielkościach na betonowym patio. Nawadniać rośliny będzie zmagazynowana woda pozyskiwana ze zbiornika na deszczówkę. Pośród zielonej przestrzeni zostaną zamontowane ławki z pojemnikami do posadzenia wybranych gatunków roślin (także miododajnych), fontanna z zamkniętym obiegiem wody, poidełka dla ptaków oraz ozdobny zbiornik na wodę opadową.
W przestrzeni ogrodu znajdzie się również miejsce na wydzielenie stanowiska badawczego, składającego się m.in. z ręcznej pompy tłoczącej wodę ze zbiornika, z konewek, ze stolika do wykonywania doświadczeń z wodą, naczyń o różnym kształcie i pojemności, mikroskopu, filtra oczyszczającego wodę (sączków) i papierków lakmusowych do badania pH wody, bądź pH-metru.
W poszczególnych pracach będą uczestniczyli: przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy placówki oraz wolontariusze z Fundacji ING Dzieciom, ogrodnicy oraz pracownicy naukowo-badawczy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG. Dzieci wspólnie z dorosłymi założą ogród oraz poprzez działanie zdobędą wiedzę niezbędną do jego pielęgnacji i dalszej rozbudowy. Pracownicy naukowi poprowadzą warsztaty na temat znaczenia i ponownego wykorzystania wody deszczowej i szarej. Nauczyciele przeprowadzą z dziećmi doświadczenia z wodą i przekażą niezbędną wiedzę na temat hodowanych roślin. Wolontariusze Fundacji ING Dzieciom będą pomagać w pozyskaniu materiału zdjęciowego i w warsztatach prowadzonych z dziećmi. Wezmą także udział w koncercie muzyki wibracyjnej połączonej z medytacją na terenie stworzonego ogrodu. Dzięki temu wydarzeniu kulturalnemu dzieci doświadczą, że obcowanie z naturą pomaga również w wyciszeniu się oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Założenia i cele projektu
- Pozytywny wpływ na środowisko naturalne, odpowiedź na ważne i aktualne potrzeby środowiskowe w lokalnej społeczności, rozwiązanie problemów środowiskowych, promocja aktywności pro środowiskowej, zaangażowanie w ochronę środowiska, edukację klimatyczną, rozwijanie świadomości społecznej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
- Zwiększenie wiedzy i świadomości proekologicznej dzieci w zakresie hodowli roślin, oszczędzania wody i jej odzyskiwania z wody opadowej poprzez warsztaty ze specjalistami oraz samodzielne doświadczenia,: warsztaty na temat wody (m.in. właściwości fizyko-chemicznych i znaczenia dla organizmów żywych) oraz możliwości jej ponownego wykorzystania; kształtowanie nawyku dbania o rośliny w najbliższym otoczeniu poprzez codzienną ich pielęgnację.
- Wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych i jednostek publicznych prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, charytatywną, społeczną w działaniach na rzecz środowiska w przestrzeni publiczne
- Zagospodarowanie wody opadowej: gromadzenie deszczówki w celach badawczych i ogrodniczych (nawadnianie ogrodu na patio, zasilenie fontanny)
- Ochrona i wsparcie zwierząt: wsparcie dla zapylaczy poprzez stworzenie „mini stołówki” dla pszczół i innych owadów oraz zamontowanie poidełek dla ptaków.
- Wykorzystanie powstałego ogrodu do prowadzenia z przedszkolakami zajęć relaksacyjnych z wykorzystaniem elementów programu uważności (mindfulness) w otoczeniu roślin i wód oraz stworzenie strefy naukowo – relaksacyjnej dla dzieci z niezbędnymi akcesoriami do samodzielnych doświadczeń.
Przyznana kwota na realizację projektu to 10.000 zł. Pomysłodawcą projektu jest Karolina Krawczyk-Smyła, a liderem Beata Lupa (pracownik ING Banku).