Wiadomości z Piekar Śląskich

Piekary Śląskie: Umowy na 23 mln zł podpisane!

  • Dodano: 2023-04-24 06:30, aktualizacja: 2023-04-23 22:24

W Urzędzie Miasta podpisano umowy na budowę połączenia pieszo – rowerowego w rejonie DW-911, ul. Miarki i ul. Podmiejskiej, a także zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej czyli parku międzyosiedlowego z pumptrackiem.

Przy złożeniu podpisów pod umowami obecna była senator Dorota Tobiszowska, która stale dba o pozyskanie przez nasze miasto jak największych środków. Umowy sygnowała Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz przedstawiciele wyłonionych w postępowaniu firm. Łączne koszt to blisko 23 mln zł.

W podpisaniu umów udział brali Ryszard Kmieć wiceprezes firmy Hydrogop sp. z o.o. z Katowic oraz Krystyna Gawlik właścicielka ALPA CONSULTING z Jawiszowic. W przyszłym tygodniu podpisana zostanie ostatnia umowa z firmą Inżynieria Ruchu Drogowego Sp. z o.o. z Częstochowy. Wszystkie inwestycje powinny się zakończyć przed upływem 2024 r.

– Cieszę się, że w Piekarach Śląskich będą realizowane kolejne ważne inwestycje. Tak jak z panią prezydent Sławą Umińską-Duraj wyobrażam sobie współpracę ze wszystkimi gospodarzami miast – jest ona po prostu wzorcowa. Gratuluję przygotowania dobrych wniosków i oczywiście życzę udanej realizacji prac – mówiła senator Dorota Tobiszowska.

Plany kolejnych inwestycji

Budowa połączenia pieszo – rowerowego w rejonie DW-911, ul. Karola Miarki i ul. Podmiejskiej oraz budowa sygnalizacji świetlnych na terenie Piekar Śląskich pochłonie kwotę 15.460.440,78 zł. Wykonawcą wybrano firmę Hydrogop sp. z o.o. z Katowic. Inwestycja zakłada budowę chodników i ścieżek rowerowych na ulicach Miarki i Podmiejskiej wraz z przejściem przez skrzyżowanie z DW-911. W ramach inwestycji przebudowane też zostaną fragmenty powyższych ulic. Na realizację wykonawca będzie miał okres 18 miesięcy.

Budowa sygnalizacji świetlnych w rejonie: skrzyżowanie ul. Roździeńskiego z ul. Bednorza, skrzyżowanie Drogi Krajowej nr 94 z ul. Bednorza i ul. Harcerską oraz skrzyżowanie Drogi Wojewódzkiej nr 911 z ul. Pod Lipami pochłoną kwotę 984.000 zł, zaś inwestorem będzie Inżynieria Ruchu Drogowego Sp. z o.o. z Częstochowy. Także w tym wypadku wykonawstwo potrwa 18 miesięcy.

Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej czyli park międzyosiedlowy z pumptrackiem kosztować będzie 6.269.904,84 zł, a realizatorem inwestycji został ALPA CONSULTING z Jawiszowic. Na realizację wykonawca będzie miał czas wynoszący 14 miesięcy.

Projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez budowę pumptracka oraz miasteczka ruchu drogowego do nauki jazdy wraz z komunikacją wewnętrzną oraz budową elementów małej architektury. Rowerowy plac zabaw typu pumptrack będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Pumptrack składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi. Wymienione aspekty sprawią, że z aktywności na projektowanym pumptracku będą mogły korzystać osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również