Wiadomości z Piekar Śląskich

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

  • Dodano: 2018-08-20 15:00

Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny czy boże błogosławieństwo – to tylko nieliczne intencje z jakimi przyszły wczoraj, 19 sierpnia kobiety i dziewczęta na Wzgórze kalwaryjskie w Piekarach  Śląskich. Tłumy wiernych uczestniczyły w pielgrzymce do Matki Boskiej Piekarskiej.

Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki kobiet do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich była wdzięczność. Pielgrzymka, z udziałem Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj oraz Prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, rozpoczęła się od modlitw w Bazylice. Po niej ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię, gdzie mszę rozpoczął arcybiskup Wiktor Skworc.

W powitaniu wygłoszonym do pielgrzymów arcybiskup Skworc złożył podziękowania rodzinom, w których kobiety odgrywają niezwykle ważną rolę. Mobilizował równocześnie pątniczki do tego, aby uczyły dzieci macierzyństwa rozumianego jako misja i powołanie, przekazującego wiarę, wartości i kulturę, a także umiłowanie do ojczyzny.

Później metropolita wezwał do modlitw za Szczyt Klimatyczny ONZ, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. Zdaniem arcybiskupa szczyt klimatyczny powinien być okazją do spotkań w parafiach poświęconych encyklice papieża Franciszka „Laudato si”, która mówi o środowisku i ekologii.

Podczas mszy kazanie wygłosił biskup Tomasz Peta z Kazachstanu mówiąc m.in. o ideologii gender. W czasie homilii przytoczył także historię wywożenia do Kazachstanu wielu tysięcy Polaków, gdzie jednym z miejsc deportacji było Narodowe Sanktuarium katolików Kazachstanu – dzisiejsze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje.

Pielgrzymkę zakończyły popołudniowe nieszpory i procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do Bazyliki. Podczas tegorocznej pielgrzymki kobiety ofiarowały Matce Bożej Piekarskiej złotą różę, dziękując za 700 lat nieustannej modlitwy od czasu poświęcenia pierwszego kościoła. Ofiarowana złota róża to – obok dziękczynienia – także symbol ponownego zawierzenia i oddania Maryi następnych pokoleń.

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich


Źródło: UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.