Wiadomości z Piekar Śląskich

Powstają kolejne pojemniki półpodziemne

  • Dodano: 2021-03-05 07:00, aktualizacja: 2021-03-04 23:17

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zwiększa ilość pojemników półpodziemnych na terenie miasta.

W latach 2021-2022 postawionych będzie ich ponad trzydzieści

Działania te sprzyjać będą sprawniejszemu segregowaniu odpadów i są odpowiedzią na realne potrzeby związane z polityką śmieciową.

ZGM chce odchodzić od klasycznych wiat śmietnikowych, które nie są przy obecnej polityce śmieciowej rozwiązaniem nadającym się do gęsto zaludnionych osiedli. Planuje postawienie kolejnych zespołów pojemników półpodziemnych do segregacji odpadów. Na lata 2021 – 2022 zaplanowano zakup i montaż ponad 30 sztuk. Do tej pory postawiono ich 12 w następujących lokalizacjach: Szeptyckiego 2, Maczka 1,2, Waculika 3 i 13, Maczka 4, Andersa 6, Przyjaźni 270, Roździeńskiego 73, Trautmana7, Janty 14, Kotuchy 25.

Pojemniki półpodziemne wyróżnia nie tylko estetyczny wygląd, ale także ich użyteczność. Zajmują znacznie mniej miejsca, umożliwiając zagospodarowanie przestrzeni na to, co kluczowe dla mieszkańców miasta. Inną ich zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu wokół śmietnika. Dzieje się tak, ponieważ są wkopane w grunt na głębokość około półtora metra, gdzie panuje niższa temperatura, co z kolei sprawia, że odpady rozkładają się wolniej. Szczelnie zamykane klapy na klucz z otworem wrzutowym przylegając do pozostałych elementów cylindrycznego śmietnika, ograniczają dopływ powietrza do jego wnętrza, a w konsekwencji hamują proces rozkładania się odpadów. 

Klucze do półpodziemnych kontenerów mają tylko mieszkańcy konkretnych budynków, którym mają służyć

Zmniejsza to ryzyko podrzucania śmieci przez osoby obce, co latami było istną plagą. Niweluje się w ten sposób także problem rozsypywania śmieci czy rozgrzebywania ich przez ptaki czy inne zwierzęta.

ZGM oraz inni, piekarscy zarządcy nieruchomości, którzy inwestują w tę formę zagospodarowania miejsc do składowania odpadów, widzą znaczną poprawę w zmianie mentalności i świadomości mieszkańców. System półpodziemny wymógł niejako obowiązek segregacji na osobach zamieszkujących budynki w zabudowie wielorodzinnej. Tym sposobem mieszkańcy mogą nie obawiać się kar za niesegregowanie odpadów, gdzie w klasycznych altanach śmietnikowych bardzo trudno jeszcze o utrzymanie dyscypliny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również