Wiadomości z Piekar Śląskich

Prezydent Piekar Śląskich odbyła rozmowę z Mateuszem Morawieckim w sprawie S11

  • Dodano: 2023-06-15 10:00

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich odbyła wczoraj rozmowę z Mateuszem Morawieckim premierem rządu RP w sprawie projektowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebiegu drogi ekspresowej S-11.

Wszystkie gminy przez które przebiegać ma droga czyli Bytom, Radzionków oraz Piekary Śląskie od dawna prezentują jasne stanowisko, że akceptują tylko jeden z proponowanych wariantów. Niestety GDDKiA postuluje wariant najtańszy nie liczący się ze zdaniem miasta, mieszkańców i działających tam przedsiębiorców.

Z protokołu przesłanego przez GDDKiA wynika, że do dalszych prac projektowych, uzyskania decyzji środowiskowej, przyjęto przebieg S11 w wariancie nr II (niebieski) wraz z wariantem nr 1 węzła Piekary Śląskie. Niestety okazuje się, że zignorowano wszystkie uwagi, stanowiska samorządowców i deklaracje parlamentarzystów.Wybrany wariant ma być jedynie szybki i spektakularny z punktu widzenia krajowego dla lokalnego samorządu, mieszkańców i przedsiębiorców będzie oznaczał całkowitą katastrofę. Realizacja wariantu 1 węzła spowoduje, że obecny ruch tranzytowy i lokalny, prowadzony poprzez DK88 i DK94, dalej Aleją Jana Nowaka Jeziorańskiego (w Bytomiu) i ul. Podmiejską oraz Karola Miarki (w Piekarach Śląskich) zostanie wprowadzony bezpośrednio na ul. Bytomską w Piekarach Śląskich, do centrum miasta. Jednym słowem pominięto całkowicie znaczenie S11 w skali lokalnej, a nowa droga zamiast rozwiązywać problemy – wygeneruje nowe, znacznie większe od dotychczasowych. 

Wobec takiej postawy GDDKiA – władze Piekar Ślaskich nie widzą innego rozwiązania niż interwencja na najwyższym szczeblu – u szefa polskiego rządu.

– Jestem odpowiedzialna za rozwój Piekar Śląskich i niedopuszczalne jest zatwierdzanie planów dla mojego miasta gdzieś w zaciszu gabinetów w Warszawie, bez konsultacji z nami. Wszyscy samorządowcy z naszego regionu mówią jednym głosem – przebieg S11 proponowany przez Generalną Dyrekcję jest całkowicie nieakceptowalny! Liczę że premier Morawiecki dogłębnie przyjrzy się sprawie i wsłucha się w głos lokalnej społeczności – powiedziała Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Jeszcze w zeszłym roku w piekarskim Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie spotkanie przedstawicieli samorządu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przebiegu i budowy trasy ekspresowej S11. Stanowisko gmin poparł także reprezentant inwestorów zlokalizowanych w rejonie ul. Miarki. W spotkaniu brały również udział Dorota Tobiszowska i Halina Bieda – senatorzy RP.

– Realizacja projektu na szczeblu ministerialnym zależy od współdziałania gmin i tego czy będą mówiły wspólnym głosem.  Słysze, że wszyscy przedstawiciele samorządu zgadzają się co do jednego, najlepszego ich zdaniem wariantu. Takie stanowisko należy wspierać – mówiła na spotkaniu w zeszłym roku Dorota Tobiszowska Senator RP.

Decyzje GDDKiA wywołała też ogromne oburzenie w Bytomiu, który to wydał 200 mln złotych na północną obwodnicę miasta, a która nie została uwzględniona w planie. Sprawa może oprzeć się o komisję europejską, bo grozi to zmarnowaniem gigantycznych pieniędzy.

– Na najbliższej sesji Rady Miasta Piekary Śląskie pojawi się projekt uchwały w sprawie protestu przeciwko nieracjonalnemu stanowisku GDKKiA oraz przyjęcia optymalnego – dla lokalnej społeczności – przebiegi S-11. Zakładamy, że niebawem podobne inicjatywy podejmą też rady gmin sąsiednich miast – mówi radny Łukasz Ścieborowski.

Prezydent Piekar Śląskich odbyła rozmowę z Mateuszem Morawieckim w sprawie S11 / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również