Wiadomości z Piekar Śląskich

Termomodernizacja os. Wieczorka inwestycją roku

  • Dodano: 2022-10-24 06:30, aktualizacja: 2022-10-23 14:26

"Kompleksowa termomodernizacja budynków osiedla Wieczorka w Piekarach Śląskich" została zwycięzcą w Konkursie na Inwestycję Roku organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

Nagrodę podczas gali odebrały Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Wioletta Bielawska – dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Jednocześnie Prezydent otrzymała nagrodę Lider Zarządzania Miastem. Zgłaszającym i inwestorem był Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich, który w 2021 roku zakończył termomodernizację 79 budynków. Prace trwała od 2017 roku.

– Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę, nasza inwestycja to kolosalny efekt ekologiczny odczuwalny nie tylko w dzielnicy, ale w całym mieście. Jednocześnie realizacja okupiona była wielkimi trudnościami i kłodami rzucanymi pod nogi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który na skutek błędów w audycie energetycznym złożył na nas doniesienie do prokuratury. Finalnie Najwyższa Izba Kontroli uznała, że nie było ku temu podstaw, jednak przez wiele miesięcy byliśmy oskarżani, a kontrole ciągną się do dzisiaj. Także opozycja zarzucała nam niewłaściwe wykorzystanie środków. Tak naprawdę swoją determinacją i dążeniem do celu pokazaliśmy jak bardzo katowicki WFOŚiGW nie spełnia swoich zadań. Łatwiej było przeprowadzić termomodernizację z udziałem środków komercyjnych, niż specjalne powołanej do tego celu instytucji. Mimo trudności udało się nam doprowadzić termomodernizację do końca. To właśnie teraz do Piekar Śląskich przyjeżdżają zarządcy z całego kraju. aby pytać jak przeprowadzić tak skomplikowaną inwestycję – powiedziała odbierając nagrodę Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto wspomnieć również o pozyskanych środkach unijnych 19 budynków z 79 otrzymało dofinansowanie w formie pomocy zwrotnej ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 5 budynków otrzymało dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowalnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
W ramach docieplenia wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad piwnicą, docieplenie podłogi poddasza. W ramach podłączenia budynków do sieci wykonano instalacje grzewcze oraz instalacje ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo w przypadku budynków, których dachy były w bardzo złym stanie technicznym, wykonano ich remonty, aby nie dopuścić do niszczenia wykonanej termomodernizacji.

Korzyści z inwestycji

Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto również zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost komfortu życia w budynkach poddanych termomodernizacji, ponieważ poprzez przyłączenie mieszkań do sieci miejskiej, mieszkańcy nie muszą we własnym zakresie obsługiwać źródeł ciepła, co w wielu przypadkach, przy opalaniu mieszkań węglem, wiązało się z noszeniem węgla na wszystkie kondygnacje budynków.

W przypadku termomodernizacji osiedla Wieczorka cele od początku były jasne, mimo braku wsparcia ze strony instytucji, która była do tego powołane takich jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konsekwentnie remontowano kolejne budynki, naprawiano dachy, odnawiano klatki schodowe, stawiano nowe śmietniki i instalowano kamery monitoringu. Przyjęto prostą zasadę: wpierw ogrzewanie i ocieplenie, następnie klatki schodowe, chodniki, drogi i parkingi, a na końcu zieleń i mała architektura. Pomagali w tym mieszkańcy, którzy sami brali sprawy w swoje ręce tworząc przydomowe ogródki. Nagroda “Inwestycja Roku” jest zwieńczeniem całego procesu i jednocześnie podkreśleniem ważności podjętych działań.

Termomodernizacja os. Wieczorka inwestycją roku / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również