Wiadomości z Piekar Śląskich

,,Twoje konto, twoje przestępstwo”: uniknij stania sią mułem finansowym

  • Dodano: 2023-07-26 11:15

Grupy przestępcze często wykorzystują proceder „prania pieniędzy” w celu ukrycia pochodzenia nielegalnych środków. Celem jest wywołanie wrażenia legalności przestępczych aktywów, a w konsekwencji uniknięcie odpowiedzialności karnej. Proceder taki w rezultacie utrudnia organom ścigania identyfikowanie i śledzenie transferów środków. W celu podkreślenia tego zagrożenia, INTERPOL organizuje kampanię #TwojeKontoTwojePrzestepstwo. 2-tygodniowa kampania (10-26 sierpnia 2022 r.) zwiększy świadomość na temat „mułów finansowych” oraz podpowie, jak uniknąć tego zagrożenia.

Kim są muły finansowe? 

Muły finansowe to osoby, które świadomie bądź nie, w pewnych przypadkach pomagają grupom przestępczym realizować proceder „prania” nielegalnych dochodów. Osoby te robią to poprzez udostępnianie swoich kont bankowych do otrzymywania i transferowania nielegalnych funduszy.

Jak rekrutowane są „muły finansowe”?

Przestępcy rekrutują „muły finansowe” na różne sposoby. Na przykład, niektóre osoby są kuszone obietnicą osiągnięcia korzyści finansowych, bądź otrzymują prowizję za swoje usługi. W innych przypadkach osoby takie są motywowane zaufaniem bądź namawiane za pomocą pewnych schematów oszustw, najczęściej generowanych on-line. Jeszcze inne osoby decydują się na proceder, ponieważ są przekonane, że nawiązały intymne relacje z osobą, która właśnie potrzebuje naszej pomocy.

Rodzaje oszustw 

Oszustwa rekrutacyjne: otrzymujesz ofertę pracy, pomimo że nie podejmowałeś żadnych starań o zatrudnienie, a potencjalny „pracodawca” nie zapewnia żadnych informacji o firmie;

Oszustwa na „romans”: przestępcy próbują nawiązać z Tobą kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych;

Oszustwo na „inwestycje”: otrzymujesz wiadomość o możliwości osiągnięcia w łatwy sposób dużych zysków z inwestycji;

Podszywanie się, czyli spoofing: otrzymujesz wiadomość od osoby, która twierdzi, że jest kurierem bądź urzędnikiem publicznym i prosi o przekazanie danych osobowych  lub danych dotyczących konta bankowego.

Wskazówki jak uniknąć stania się ofiarą:

  • Należy być nieufnym w stosunku do każdej osoby, która chce wykorzystać Twoje konto do pozyskania bądź transferu środków.
  • Nigdy nie przekazuj swoich danych finansowych osobie, której nie znasz i której nie ufasz.
  • Jeśli podejrzewasz, że jesteś wykorzystywany jako „muł finansowy”, wstrzymaj wszelkie kontakty oraz skontaktuj się ze swoim bankiem, oraz właściwymi organami.
,,Twoje konto, twoje przestępstwo”: uniknij stania sią mułem finansowym / fot. Materiał organizatora


Źródło: Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również