21 lutego ruszyła kolejna edycja "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem".
Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw narodziła się w 2000 roku. Od tego czasu, w lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym czasie różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom. W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcy prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Pomysłodawcą akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również piekarscy policjanci chętnie włączyli się w obchody. Zadaniem "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.
Od 21 do 27 lutego każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych.
W trakcie tego tygodnia, w ramach specjalnie organizowanych dyżurów, policjanci w ramach wykonywanych czynności, posiadanej wiedzy i wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu postępowań karnych, udzielać będą niezbędnych informacji. To wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Poniżej zamieszczamy listę takich ośrodków i punktów lokalnych oraz mapę ich lokalizacji.
W dniach od 21 do 27 lutego 2022 r. w budynku Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich przy ulicy Kalwaryjskiej 62 policjanci będą pełnili dyżury. Po podejściu do okienka informacyjnego, dyżurny jednostki lub jego zastępca, wskażą policjanta udzielającego porad w danym dniu.
Pamiętaj, każda osoba fizyczna, której dobro chronione prawem bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest uznawana według prawa za ofiarę i może żądać respektowania swych praw, które przedstawiamy w załączniku do artykułu.