Wiadomości z Piekar Śląskich

Uważajmy na upały! Policja radzi jak postępować w trakcie ich trwania

 • Dodano: 2022-07-25 06:30, aktualizacja: 2022-07-24 21:52

Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury, które dają się we znaki każdemu, apeluje się o zachowanie ostrożności. Pamiętajcie o wymagających waszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie pozostawiajcie ich pod żadnym pretekstem w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie, albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Fala upałów nie odpuszcza

Temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura daje się we znaki każdemu z nas. Pamiętajmy jednak, że w połączeniu z brakiem wyobraźni i zdrowego rozsądku może być śmiertelnie niebezpieczna. Nawet jeśli wydaje się, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nie pozostawiajmy w zamkniętych samochodach nawet na chwilę dzieci ani zwierząt. Narażone są one na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Przy upałach we wnętrzu pojazdu tworzy się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej panującej na zewnątrz. Wystarczy kilka minut, aby w pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wzrosła do poziomu zagrażającemu życiu!

Pamiętajmy również o naszych bliskich i sąsiadach szczególnie seniorów. Osoby te, ze względu na swój sędziwy wiek są w grupie wysokiego ryzyka i upały są dla nich szczególnie dotkliwe.

Jak postępować w czasie upałów?

 • Rozsądnie korzystaj z urządzeń klimatyzacyjnych. Sprawdź przewody urządzeń, czy są właściwie izolowane i szczelne.
 • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, na przykłąd stosując żaluzje w drzwiach i oknach.
 • Oszczędzaj energię elektryczną. W okresie dużych upałów znacznie zwiększa się zużycie energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
 • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli nie masz klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
 • Posiłki spożywaj lekkie i zbilansowane.
 • Regularnie pij duże ilości wody mineralnej. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
 • Nie spożywaj napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
 • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz nakrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
 • Na słońcu przebywaj jak najkrócej, opalaj się z rozsądkiem. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.
 • Przed opalaniem użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.
 • Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.
 • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Nie bądź obojętny, gdy zauważysz, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformuj o wszystkim policję dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również