Wiadomości z Piekar Śląskich

Kto powinien zainwestować we własny bezprzewodowy odkurzacz pionowy?

  • Dodano: 2024-06-07 12:00

Odkurzacze pionowe to urządzenia sprzątające cieszące się coraz większą popularnością w polskich gospodarstwach domowych. Sprzęt ten łączy ze sobą zalety tradycyjnych odkurzaczy sieciowych z wygodą oraz mobilnością, jaką zapewniają niewielkie odkurzacze ręczne zasilane akumulatorowo. Jednak wiele osób nadal podchodzi nieco sceptycznie do koncepcji bezprzewodowych urządzeń czyszczących. Czy zatem warto zainwestować we własny odkurzacz pionowy? Komu najbardziej przyda się taki sprzęt? Sprawdźmy!

W jaki sposób zasilany jest odkurzacz pionowy?

Nazwa odkurzacz pionowy wzięła się od kształtu samego urządzenia. Otóż charakteryzuje się ono pionową konstrukcją, mieszcząc w jednej linii silnik, dołączany akumulator (zazwyczaj litowo-jonowy), zbiornik na zbierane odpady, system filtracyjny, a także rurę i ssawkę. Ta innowacyjna konstrukcja odkurzacza pionowego oferuje wysoką ergonomię pracy. Zapewnia to także niezwykłą łatwość manewrowania oraz pozwala na efektywne sprzątanie zarówno powierzchni twardych, jak i również dywanów lub wykładzin. Warto jednak przyjrzeć się samemu układowi zasilającemu – w końcu najwięcej osób obawia się właśnie o jakość tego komponentu. Odkurzacz pionowy do działania wykorzystuje wspomniany wcześniej akumulator litowo-jonowy. W wielu przypadkach jest to doskonale znany majsterkowiczom akumulator wykorzystywany w elektronarzędziach pokroju wiertarko-wkrętarek czy szlifierek kątowych. Najczęściej pracuje on pod napięciem roboczym 18 V, chociaż można też spotkać się z wariantami zapewniającym aż 36 V. W połączeniu z zastosowanymi do produkcji akumulatora ogniwami litowo-jonowymi o wysokiej pojemności umożliwia to zapewnianie mocy praktycznie odpowiadającej tradycyjnym urządzeniom zasilanym sieciowo. To jednak nie wszystko – każdy dobrej klasy odkurzacz pionowy jest wyposażony w nowoczesny silnik bezszczotkowy. Charakteryzuje się on wysoką efektywnością energetyczną, dzięki czemu może przez długi czas pracować na jednym naładowaniu akumulatora. Taki sposób zasilania całkowicie eliminuje konieczność szukania wolnych gniazdek elektrycznych, a także pozwala zapomnieć o kłopotliwym plątaniu się kabli, o które łatwo jest się potknąć. Zwiększa to swobodę poruszania się i umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, bez konieczności przepinania wtyczek pomiędzy różnymi gniazdkami zasilającymi, rozmieszczonymi w danym budynku. Akumulatory litowo-jonowe mogą również pochwalić się stosunkowo krótkim czasem ładowania. Korzystając z szybkiej ładowarki, można naładować je do pełna w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Technologia ta pozwoliła praktycznie całkowicie rozwiązać problem samoczynnego rozładowania, tym samym sprawiając, że jest on zawsze gotowy do pracy – nawet po kilku miesiącach nieużywania.

Jakie zalety zapewnia odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe są coraz częściej wybieranym rodzajem urządzeń do sprzątania mieszkań oraz powierzchni biurowo-usługowych. Jest to przede wszystkim zasługą ich ogromnej wszechstronności. Dzięki wysokiej mocy ssącej można je używać do sprzątania praktycznie każdej powierzchni – zaczynając od drewnianych parkietów i paneli, przez klasyczne dywany i wykładziny, a kończąc na dywanach długowłosych typu „shaggy”. Można nimi też odkurzać powierzchnie tapicerskie oraz obicia krzeseł i kanap. Wiele odkurzaczy pionowych umożliwia również zmianę ssawki, tym samym pozwalając w łatwy sposób dostać się do wszelkiego rodzaju szczelin. Przyda się to podczas sprzątania wnęk między szafkami, ożebrowania kaloryferów, a także narożników ścian i sufitów. Można nimi też czyścić zakamarki wnętrza samochodu oraz jego bagażnika. Odkurzacze pionowe są też niezwykle łatwe w użytkowaniu. Ich ergonomiczna konstrukcja znacząco poprawia komfort sprzątania i ułatwia manewrowanie całym urządzeniem. Z kolei lekka konstrukcja ogranicza wysiłek niezbędny na odkurzenie pomieszczenia lub całego budynku, jednocześnie minimalizując obciążenie pleców oraz ramion. Nie można też zapomnieć o czasie pracy – w końcu to właśnie ten parametr spędza sen z powiek sceptykom technologii bezprzewodowych. Jednak i tutaj odkurzacz pionowy wypada niezwykle dobrze. Napędzający go akumulator zapewnia możliwość działania na jednym naładowaniu kilkadziesiąt minut ciągłego czasu pracy. Co więcej, zmniejszając moc ssącą oraz wyposażając bezprzewodowy odkurzacz w akumulator o większej pojemności, czas ten może zostać zauważalnie wydłużony. W razie potrzeby akumulator może też zostać szybko wymieniony. Odbywa się to całkowicie beznarzędziowo i zazwyczaj wymaga to zwolnienia jednej lub dwóch zapadek. Następnie wystarczy już tylko włożyć kolejny akumulator i kontynuować pracę. Jest to szczególnie przydatne podczas sprzątania dużych powierzchni biurowych oraz okazałych willi jednorodzinnych.

Własny bezprzewodowy odkurzacz pionowy – komu przyda się najbardziej?

W zasadzie odkurzacz pionowy zasilany akumulatorowo przyda się każdej osobie. Można jednak wyróżnić kilka grup społecznych, które w szczególności powinny rozważyć jego zakup. Pionowy odkurzacz bezprzewodowy będzie doskonałym wyborem dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz nowoczesnych apartamentowców. Sprzęt ten, dzięki całkowitej eliminacji kabli, znacząco przyspieszy proces sprzątania wnętrza budynku. Będzie można też zapomnieć o ciągłym przepinaniu przewodów z gniazdka do gniazdka, a zamiast tego skupić się na samym odkurzaniu. Konstrukcja odkurzacza pionowego znacząco ułatwi też sprzątanie schodów oraz półpięter, eliminując konieczność szarpania się z ciężkimi korpusami tradycyjnych wariantów urządzeń sprzątających.

Osoby posiadające domy letniskowe lub domki na działkach rekreacyjnych

Kolejną grupą osób, które powinny zdecydować się na inwestycję we własny odkurzacz pionowy, są właściciele domków letniskowych lub wolnostojących budynków na działkach rekreacyjnych. Niewielkie wymiary tego rodzaju sprzętów umożliwią łatwe spakowanie ich do bagażnika samochodu i zabranie urządzeń czyszczących na wyjazd wypoczynkowy. Z kolei zasilanie akumulatorowe pozwoli skorzystać z odkurzaczy bezprzewodowych nawet w razie awarii instalacji elektrycznej. Ekipy usługowe zajmujące się sprzątaniem powierzchni biurowych Odkurzacz pionowy powinien też stanowić standardowe wyposażenie profesjonalistów oraz ekip zajmujących się sprzątaniem powierzchni usługowych oraz biurowych. Wysoka moc ssąca takich sprzętów w połączeniu z pojemnymi akumulatorami pozwolą na efektywne czyszczenie nawet największych powierzchni użytkowych. Z kolei niska waga oraz łatwość manewrowania zauważalnie odciążą układ kostny pracowników, tym samym zwiększając ich efektywność oraz redukując ryzyko wystąpienia kontuzji lub pojawienia się chorób zawodowych. Materiał opracowany przez redakcję sklepu internetowego Domitech.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.