Wiadomości z Piekar Śląskich

6. Piekarska Noc Spadających Gwiazd

  • Dodano: 2021-07-30 07:00, aktualizacja: 2021-07-29 22:15

W czwartek, 12 sierpnia, po raz szósty na terenie przy Kopcu Wyzwolenia odbędzie się Piekarska Noc Spadających Gwiazd.

Właśnie tej nocy przypada maksimum roju perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami.

Szykuje się: mobilne planetarium, dzięki któremu poznacie wiele ciekawostek dotyczących kosmosu, multimedialny wykład astrofotografa – Bartosza Wojczyńskiego i wiele innych atrakcji.

Ponadto na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać ze strefy gastronomicznej czy też wziąć udział w ciekawych konkursach. Nie zabraknie również występu mażoretek Azaria, który dodatkowo uatrakcyjni ten kosmiczny spektakl.

Koniecznie zabierzcie ze sobą latarki i koce

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych możliwe jest odwołanie lub przeniesienie imprezy.

W tym roku rój Perseidów widoczny jest na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. Najwyższa aktywność, a przez to także najlepsza widoczność przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. To wtedy podczas jednej godziny (o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne), pojedynczy obserwator będzie miał szansę dostrzec nawet 100 „spadających gwiazd”.

Główną zaletą zjawiska jest fakt, że może go doświadczyć każdy. Nie trzeba do tego specjalnych teleskopów, czy lornetek. Wystarczy położyć się na kocu w miejscu, które nie jest „zanieczyszczone” światłem i podziwiać spektakl. To nie jedyny rój meteorów, który można oglądać w ciągu roku, ale zdecydowanie najpopularniejszy ze względu na fakt, że można go oglądać w ciepłe letnie noce. Mimo tego, że najbardziej widoczny będzie 12 sierpnia, to śmiało można wypatrywać meteorów już teraz.

6. Piekarska Noc Spadających Gwiazd / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również