Wiadomości z Piekar Śląskich

Biblioteka Centralna zaprasza na spotkanie z Michałem Muszalikiem

  • Dodano: 2021-07-14 07:15, aktualizacja: 2021-07-14 07:28

15 lipca 2021 o godz. 17.30 zaprasza się do Biblioteki Centralnej na promocję drugiej książki poetyckiej Michała Muszalika - mieszkańca Piekar Śląskich.

Tom poezji o intrygującym tytule "Hotel Globo" to pięknie wydana przez Bibliotekę Śląską (dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach "Tarczy dla literatów") książka, wzbogacona akwarelami katowickiego malarza Grzegorza Chudego.  

Opinie o książce:

"W lekturze tych strof Czytelnik doznaje podwójnego wtajemniczenia. Poeta pokazuje mu swój świat poprzez dotykalne doznanie rzeczywistości, a zarazem zaprasza do pewnej gry językowej. Ta gra to poszukiwanie piękna przez pełne inwencji destylowanie słowników opisu i precyzyjne cyzelowanie formy. Michał Muszalik to poeta małej ojczyzny, rodzinnego zakorzenienia w historii Śląska i Polski, a także we współczesnym śląskim pejzażu. W pejzażu ożywionym przez spotkania poety z ludźmi z sąsiedztwa. Michał Muszalik w tomie Hotel Globo to jednocześnie homo viator, człowiek podróży, wędrownego losu".
Piotr Wojciechowski

"Trudno powiedzieć, dokąd ostatecznie ze śląskiego matecznika wyprowadza lirycznego gospodarza tomu „klopsztanga", konstrukcja „samotna niczym japońska brama Tori" – wiodąca „w sam środek istnienia". Przyjmijmy, że to wrota do przygody i dorosłości. Co zatem celem? Mozaika. Wielość punktów dojścia. Dominuje tu zachłanne pożeranie świata, kompulsywne przemierzanie krain ustawianych wektorowo i osiowo: od głębokiego południa kontynentu, widzianego z perspektywy natchnionego pielgrzyma i znużonego autostopowicza (Rzym, Sycylia, Alpy Słoweńskie), po daleką północ europejskiej mapy (Rerik, widmowa osada Obodrytów)".
Mariusz Jochemczyk

O autorze:

Michał Muszalik urodził się w 1994 r. w Bytomiu, ale niemal od samego początku mieszka w Piekarach Śląskich. Absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat historii i literatury, poeta, członek Klubu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza Pasierba w dziedzinie poezji za rok 2014. Autor dwóch tomów wierszy: „Węgiel, kryształ, kamień: wiersze z lat 2012-2015" (2016) i "Hotel Globo" (2021).

Piekary Literackie:

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Piekary Literackie - idei łączącej twórców związanych z Piekarami Śląskimi, którzy poprzez prozę, poezję i literaturę dla dzieci podkreślają związki ze swoją małą ojczyzną. Pomysłodawcą projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka, która jest zarazem centrum wiedzy o pisarzach i poetach związanych z Piekarami Śląskimi. Nieokreślony w ramach czasowych projekt ma za zadanie promować lokalną tradycję piśmienniczą, przybliżając mieszkańcom literackie oblicze miasta, zarówno w ujęciu historycznym jak i współczesnym, poprzez prezentację kilkunastu postaci, które za pomocą słowa pisanego i drukowanego zapisały się na kartach historii regionu lub tworzą współcześnie podwaliny pod jego rozwój.

Biblioteka Centralna zaprasza na spotkanie z Michałem Muszalikiem / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również