Wiadomości z Piekar Śląskich

Budki lęgowe dla ptaków jerzyków

  • Dodano: 2021-03-12 07:00, aktualizacja: 2021-03-11 21:06

Na terenie miasta pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków.

Zadanie zostało realizowane w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego – projekt pn. "Budki lęgowe dla ptaków jerzyków – naturalny sposób na komary”.

W Piekarach Śląskich zlokalizowano trzy miejsca, w których ptaki będą miały swoje domki

Finalnie budki ulokowano na budynkach Domu Pomocy Społecznej przy ul. Trautmana, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skłodowskiej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 przy ul. Tarnogórskiej. Zamontowano je kilka metrów powyżej ziemi, na elewacji budynków.

Jerzyki są naturalnym wrogiem komarów, każdy z ptaków zjada ich dziennie nawet dwadzieścia tysięcy. Tym samym pozwolą na naturalne ograniczenie, tych nielubianych przez ludzi owadów. Najlepsze efekty daje montowanie kilku budek obok siebie, na ścianach wysokich budynków, z ekspozycją na otwartą przestrzeń.

W takich warunkach, żyjące w koloniach jerzyki, gniazdują w naturze

Jerzyki to nieco więksi kuzyni jaskółek. Żywią się owadami. Występują w całej Europie. Większą część życia spędzają w powietrzu, gdzie dosłownie przez cały czas polują. Łowieniem uciążliwych dla ludzi owadów – komarów, meszek i much – zajmują się również młode jerzyki, które stają się samodzielne zaraz po opuszczeniu gniazd. W Polsce pojawiają się one w połowie maja i przebywają do połowy sierpnia.

Łączne koszty projektu wyniosły około 6000 zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.