Wiadomości z Piekar Śląskich

Finał akcji "Wszyscy jesteśmy równi"

  • Dodano: 2022-07-28 07:00, aktualizacja: 2022-07-27 19:08

30 lipca br. odbędzie się finał kampanii pn. "Wszyscy jesteśmy równi – powiedz NIE rasizmowi". Koordynatorami akcji są asp. Aleksandra Zydyk i Paco Mbengue, którzy wraz z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich prowadzą działania mające na celu promowanie wzajemnej tolerancji, szacunku wobec drugiego człowieka, równości oraz poszanowania godności ludzkiej bez względu na narodowość, wyznanie czy kolor skóry.

Trochę wspomnień

Pomysł na akcję zrodził się w 2019 roku, kiedy trzy lata temu policyjna profilaktyk asp. Aleksandra Zydyk prowadziła z młodzieżą z piekarskich placówek oświatowych oraz osobami starszymi z miejscowych klubów seniora prelekcje na temat rasizmu pod hasłem: "Wszyscy jesteśmy równi – powiedz NIE rasizmowi”. W późniejszym czasie funkcjonariuszka policji wspólnie z tancerzem Paco Mbengue, który pochodzi z Senegalu wpadli na pomysł zorganizowania w Piekarach Śląskich turnieju piłki nożnej, w którym mieli wziąć udział młodzi Senegalczycy — podopieczni jednej ze szkolnych drużyn z miasta Tivaouane w Senegalu. Urząd Miasta Piekary Śląskie wraz z piekarską Komendą przystąpili do zorganizowania przedsięwzięcia. Początkowo przyjazd młodych piłkarzy do Polski w 2019 roku miał sfinansować senegalski sponsor, jednak wycofał się z oferowanej pomocy i wsparcia. Asp. Aleksandra Zydyk nie poddała się i wspólnie z wolontariuszami zorganizowała zbiórkę na pokrycie kosztów przelotu. Jednak, po zebraniu odpowiednich środków pieniężnych plany znów legły w gruzach, a przylot dzieci na dwa kolejne lata pokrzyżowała pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią restrykcje i ograniczenia.

Po 3 latach zmagań z przeciwnościami losu przedsięwzięcie doczekało się szczęśliwego zakończenia. Finał całej kampanii pn. "Wszyscy jesteśmy równi – powiedz NIE rasizmowi” zwieńczy turniej piłkarski pn. "Senegal Welcome to Piekary", który odbędzie się już w sobotę 30 lipca na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich. Czeka nas moc atrakcji oraz wiele wydarzeń i emocji podczas międzynarodowego turnieju piłkarskiego z udziałem drużyn z Senegalu, Ukrainy, Czech oraz Polski. Na boisku rywalizować będą także piekarscy policjanci, strażacy oraz pracownicy Urzędu Miasta. Dla uczestników, kibiców i gości przygotowano między innymi pokazy wozów, policyjnego oraz strażackiego sprzętu oraz miasteczko piłkarskie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Sobotnie wydarzenie pn. "Senegal Welcome to Piekary” zostało objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Finał akcji "Wszyscy jesteśmy równi" / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również