Wiadomości z Piekar Śląskich

Metropolitalne Łąki Kwietne. Odbyły się warsztaty

  • Dodano: 2020-11-16 07:00, aktualizacja: 2020-11-15 17:16

Warsztaty prowadzone w ramach projektu "Metropolitalne Łąki Kwietne" zorganizowane zostały na terenie naszego miasta.

Ich uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat zalet łąk kwietnych, a także techniki ich zakładania

Prace związane z sadzeniem łąk odbywały się w różnych lokalizacjach, a w działaniach tych uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Spotkanie dotyczące Metropolitalnych Łąk Kwietnych zorganizowane zostało 12 listopada w budynku Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11. Prowadzone przez prezesa Fundacji Łąka Macieja Podymę przybliżyło zebranym informacje dotyczące zalet łąk kwietnych, ich struktury, bioróżnorodności i innych, licznych zalet, a zebranych powitała wicedyrektor placówki – Dorota Bugała

W trakcie prezentacji mówiono między innymi o pozytywnym znaczeniu łąk kwietnych dla przyrody. Okazuje się, że na ich terenie żyją dziesiątki owadów zapylających, a samo miejsce daje schronienie znacznie większej ilości gatunków roślin i zwierząt niż ma to miejsce w przypadku zwykłego trawnika. Ponadto te zielone tereny wymagają mniej pracy, a ich pielęgnacja jest znacznie tańsza z uwagi na rzadsze koszenie i podlewanie. To z kolei wpływa między innymi na oszczędność wody, jak i ochronę gleby, jak i powietrza, do którego ulatniają się opary paliwa spalanego przez kosiarki i kosy.

- Miasto Piekary Śląskie zaangażowało się w projekt Metropolitalne Łąki Kwietne. To wyraz troski o środowisko naturalne, a także estetykę miasta. Pragniemy dzięki temu ograniczyć koszty związane z koszeniem trawników, a także zadbać, dzięki użyciu roślin wpływających na ograniczenie smogu, o czystsze powietrze.  Mam nadzieję, że już na wiosnę łąki kwietne będą cieszyć oczy wielu Piekarzan – podkreśla II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota.

W działania związane z sadzeniem łąk na terenie Piekar Śląskich zaangażowali się też przedstawiciele HDK "Julian" czy członkowie Stowarzyszenia Piekarskie Koła. Szczegóły działań podejmowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Metropolitalnych Łąk Kwietnych opisane zostały w broszurze (tutaj).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również