Piekary Śląskie od kilku lat biorą udział w akcji Narodowe Czytanie. W jej tegorocznej odsłonie uczestnicy poświęcają uwagę "Balladynie" Juliusza Słowackiego.
Wśród czytających znalazła się Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie.
W sobotę, 5 września, w ogrodzie Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 przy ulicy Bytomskiej 152 odbyła się akcja Narodowe Czytanie 2020. Prowadzona przez Łukasza Żywulskiego z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka zgromadziła wiele osób spragnionych obcowania z literaturą.
Życiorys Juliusza Słowackiego – jednego z polskich wieszczy narodowych przedstawiła poetka Karolina Opara-Zych, zaś o samej Balladynie – jednym z arcydzieł polskiego romantyzmu mówił piekarski poeta Marek Kucak. Po tym wstępie rozpoczęła się zasadnicza część wydarzenia. – Nie trzeba Was przekonywać, że czytanie jest fantastyczną aktywnością, ale niech nasz przykład podziała na tych, którzy nie odkryli rozkoszy czytelnictwa – mówiła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, która jako pierwsza odczytała pierwsze wersy "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Wśród czytających znaleźli się również między innymi II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Paweł Słota i I Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie Natalia Ciupińska-Szoska.
Na wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć Joanny Villard – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 Dobrosławy Egner, która na czas remontu piekarskiej książnicy użyczyła ogrodu MDK 2 na potrzeby organizacji dzisiejszego wydarzenia.
"Balladyna"
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Narodowe czytanie
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.