Wiadomości z Piekar Śląskich

Sesja Rady Miasta poświęcona termomodernizacji osiedla Wieczorka

  • Dodano: 2020-09-16 06:30, aktualizacja: 2020-09-15 21:40

W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie XXV sesji Rady Miasta zwołanej na wniosek grupy radnych. Tematem była analiza sytuacji związanej z termomodernizacją osiedla Wieczorka.

Omówienia ustaleń pokontrolnych dokonał Piotr Miklis Dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach.

– WFOŚiGW naszym zdaniem powinien pilniej przyjrzeć się składanym wnioskom. Zaakceptował złożone wnioski i zawarł umowy o dofinansowanie, pomimo posiadania dokumentów świadczących o tym, że zaakceptowane właśnie wnioski mogły zawierać nieprawdziwe dane. Jako jednostka od lat zajmuje się profesjonalnie, w sposób wyspecjalizowany, tymi zagadnieniami zatem duża część odpowiedzialności, za to żeby pieniądze były przyznawane i wypłacane spada na WFOŚiGW. Przeprowadzone przez nas analizy prawno-karne nie wskazywały na celowość złożenie przez NIK zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Nie każdy wniosek zawierają błędy jest wnioskiem stanowiącym sam z siebie próbę wyłudzenia środków publicznych – mówił podczas sesji Piotr Miklis Dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Katowicach.

Krzysztof Turzański, I Zastępca Prezydenta Piekar Ślaskich podkreślił, że realizowany jest największy projekt rewitalizacyjny na Śląsku i prawdopodobnie w całym kraju, ponadto na złożenie wniosków był ograniczony czas. Wyjaśnił również, iż finalnie to banki komercyjne zaoferowały niższe oprocentowanie kredytu niż WFOŚiGW oraz okres spłaty krótszy o 5 lat. W przeliczeniu, dla mieszkańców, w skali roku stanowi to wysokość jednego miesięcznego czynszu.

Prace trwają

Prace termomodernizacyjne są kontynuowane i mieszkańcy nie odczuli żadnych negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie. Spośród 59 budynków poddanych termomodernizacji niższe stawki remontowe osiągnęli lokatorzy 30 z nich, a w większości pozostałych zostały na tym samym poziomie, który zakładały umowy z WFOŚiGW. Uśredniając, przeciętny mieszkaniec zasobów przy powierzchni 50 m² na fundusz remontowy płaciłby 206 zł w opcji dofinansowania z WFOŚiGW, zaś po zmianie umowy na banki komercyjne zapłaci 184 zł.

Mieszkańcy Osiedla Wieczorka sami wiedzą jak wiele zmieniło się w ich otoczeniu. Budynki zyskały ekologiczne ogrzewanie, a także nowe elewacje, jednocześnie nadal jest wiele do zrobienia: dachy, klatki schodowe czy też miejsca parkingowe. Warto też wspomnieć, że konieczne jest nadrobienie wieloletnich zaniedbań, sięgających czasami nawet 40 lat wstecz. Warto przypomnieć, że w latach 2004 – 2006  przeprowadzono remont kapitalny tylko jednego budynku, a instalacje gazowe doprowadzono do 5 mieszkań.

Wiceprezydent Turzański stwierdził także, że w projektach były błędy, ale co należy podkreślić – popełnione zostały przez profesjonalną firmę, wyłonioną w przetargu (zgodnie z prawem zamówień publicznych), opracowywała ona audyty na podstawie, których wypełnione zostały wnioski o dofinansowanie.

W dyskusji głos zabrało wielu radnych, licząc na kompleksowe wyjaśnienie sprawy i pozyskanie dodatkowych informacji. Sytuację omawiała także wicedyrektor ZGM Martyna Kapkowska. Obrady trwały ponad pięć godzin.

Sesja Rady Miasta poświęcona termomodernizacji osiedla Wieczorka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również