Wiadomości z Piekar Śląskich

Spotkanie autorskie i promocja albumu " Z biegiem Brynicy" w Miejskim Domu Kultury

  • Dodano: 2024-05-17 09:00

W Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją albumu przyrodniczego pt. “Z biegiem Brynicy” autorstwa Agnieszki Folgi, Adama Szczepańczyka i Marcina Szewczyka. Jednocześnie była to okazja do wręczenia nagród w konkursie „Żywa rzeka – Brynica”. W wydarzeniu udział brała Sława Umińska-Kajdan – prezydent Miasta i Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta oraz poseł Łukasz Ściebiorowski.

Spotkanie autorskie z miłośnikami przyrody 

W spotkaniu udział brali też Małgorzata Bednarek – wójt gminy Bobrowniki oraz radny Maciej Czempiel. Nie mogło też zabraknąć licznego grona wielbicieli przyrody.

Prowadzone od ponad 20 lat obserwacje pozwoliły na zebranie materiału przedstawiającego piekarski odcinek doliny Brynicy jako dom wielu organizmów. Zdjęcia zamieszczone w niniejszym albumie odzwierciedlają urzekające piękno flory i fauny tego skrawka śląskiej ziemi. Nawet poddana silnej antropopresji natura zaskakuje nas bogactwem i różnorodnością.

W trakcie spotkania odbyła się projekcja filmów o Brynicy, prelekcje przyrodników oraz rozmowy z autorami albumu. Twórcy opowiadali jak powstawały zdjęcia i nagrania do albumu oraz odpowiadali na pytania związane z zachowaniem Doliny Brynicy dla przyszłych pokoleń. Zebrani mogli też otrzymać egzemplarze albumu, oczywiście z autografami autorów.

Wyłonienie zwycięzców w konkursie “Żywa rzeka – Brynica”

Konkurs “Żywa rzeka – Brynica” zorganizowano dla uczniów szkół podstawowych w klasach I-III, IV-VIII oraz uczniów szkół średnich. Oprócz wręczenia nagród, zaprezentowano też najlepsze prace. Wszyscy laureaci otrzymali z rąk Pani Prezydent i Przewodniczącego Rady nagrody. Najlepsi okazali się:

W kategorii klasy I-III szkół podstawowych:
1 miejsce – Weronika Turla – ZSP nr 1
2 miejsce – Wiktoria Kasperczyk – MSP nr 16
3 miejsce – Danyil Halanzovski – MSP nr 5

W kategorii klasy IV – VIII szkół podstawowych:
1 miejsce – Oliwier Nędzi – MSP nr 15
2 miejsce – Wiktoria Cieśla – MSP nr 11
3 miejsce – Fabian Zuber – MSP 11

W kategorii szkół średnich:
1 miejsce – Karol Burzyk – ZSTS
2 miejsce – Bryan Ludyga – V LO Mistrzostwa Sportowego 

Kilka słów od Pani Prezydent

Wstęp do albumu napisała Prezydent Miasta.

Brynica jaka jest, każdy widzi – parafrazując słowa XVIII-wiecznego encyklopedysty ks. Benedykta Chmielowskiego można by stwierdzić, że każdy mieszkaniec Piekar Śląskich i okolic doskonale zna rzekę, która przepływa tutaj od tylu już lat. Czy słusznie? Spoglądając na przepiękne fotografie, będące efektem żmudnej pracy przyrodników, które przedstawiają napotkane w dolinie Brynicy zwierzęta i rośliny, będziemy musieli uznać naszą niewiedzę.

Któż z nas bowiem miał ostatnio okazję przyjrzeć się z bliska trzcinowiskom, spotkać żaby, czaple albo borsuka? Kto wie ile ciekawych gatunków ptaków tu żeruje? A to wszystko tuż obok nas – w środku górnośląskiej aglomeracji.

Uchwycenie piękna przyrody to prawdziwa sztuka. Album, którego wydanie wsparła Gmina Piekary Śląskie dowodzi, że gwarancją jakości jest połączenie wiedzy i pasji. To właśnie wyróżnia zespół zaangażowanych społecznie przyrodników, którzy z poświęceniem przygotowali tę wyjątkową publikację.  

Oddając ich dzieło w ręce Czytelników, dziękuję Autorom za podzielenie się swoją wrażliwością na otaczającą nas przyrodę, za pokazanie niedostrzegalnego często świata, któremu winniśmy szacunek i troskę.

Życzę ciekawej lektury i zapraszam do odkrywania piękna przyrody Piekar Śląskich!  - Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Miasta Piekary Śląskie

Spotkanie autorskie i promocja albumu " Z biegiem Brynicy" w Miejskim Domu Kultury/ fot. UM Piekary


Źródło: UM Piekary Śląskie/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również