Wiadomości z Piekar Śląskich

Spotkanie piekarskiej młodzieży w ramach projektu "Od samorządu do Rady"

  • Dodano: 2023-02-20 07:15, aktualizacja: 2023-02-19 09:43

"Od samorządu do Rady" to projekt realizowany przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu w ramach programu Erasmus+. Do udziału w nim została zaproszona młodzież, grono pedagogiczne – opiekunowie samorządów szkolnych oraz miejscy samorządowcy.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu, a trzecie – po Rybniku i Tychach – odbyło się w środę, 15 lutego w Centrum Usług Społecznych w Piekarach Śląskich-Brzezinach Śląskich.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz Radni Miasta Piekary Śląskie, tj.: Łukasz Ściebiorowski, Maciej Czempiel oraz Anna Szołtysik, jak również były młodzieżowy radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego: Denis Dąbrowski.

Przedstawiciele piekarskich szkół dyskutowali nad kształtem Projektu oraz jego założeniami, jakie będą realizowane w kolejnych etapach w ciągu roku. Pojawiły się pytania dotyczące oczekiwań uczestników i zagadnień, jakie należy przede wszystkim podjąć. Najbliższym realizowanym etapem będzie szkolenie dla samorządów uczniowskich oraz dla opiekunów samorządów. 

Pierwsze spotkanie w Piekarach Śląskich miało charakter organizacyjny. Cieszy duża frekwencja. Podczas pierwszej tzw. “burzy mózgów” pojawiły się ciekawe spostrzeżenia i pomysły. To cieszy, bowiem chcemy, żeby ten Projekt był realizowany dla szkół wraz z partnerstwem szkół przy udziale nauczycieli i samych uczniów – przybliża ideę całego przedsięwzięcia Tomasz Budziosz z Fundacji Europejski Instytut  Outsourcingu.

Główne założenia Projektu to:

  • angażowanie młodych ludzi w demokrację i życie społeczne poprzez promocję i wsparcie organizacji młodzieżowych, nieformalnych grup młodzieży oraz MRM-ów,
  • łączenie młodzieży oraz młodzieżowych radnych i inne zainteresowane strony oraz wykazywanie korzyści płynących z aktywnego obywatelstwa,
  • wspieranie młodzieży, zwiększanie jej kompetencji szkoleniowych i interpersonalnych oraz pomaganie przy realizacji własnych inicjatyw,
  • wskazywanie ścieżek umożliwiających realne przejście z młodzieżowych organizacji do struktur partii politycznych oraz Rad Miast lub Rad Powiatów,
  • zwiększanie kompetencji opiekunów w zakresie wspierania współpracy na linii samorządy szkolne – młodzieżowe rady miejskie.

Dla naszego miasta jest bardzo ważne, że Fundacja obok tak dużych miast, jak Rybnik i Tychy, wybrała właśnie Piekary Śląskie do udziału w tym ciekawym projekcie. Myślę, że jest to potwierdzenie dobrej i zauważalnej, nawet poza naszym miastem, działalności piekarskiej Młodzieżowej Rady Miasta, a także wsparcia, które otrzymuje od władz i instytucji miejskich. Istotna na pewno też była dotychczasowa współpraca Fundacji z piekarską młodzieżą. Są oczywiście obszary, które w tej działalności można poprawić, dlatego też tak ważny i nobilitujący jest udział w Projekcie „Od samorządu do Rady”. Nowe doświadczenia i wiedza, jakie młodzież, ale i dorośli mogą dzięki temu nabyć, wierzę, że zaowocują w niedalekiej przyszłości – ocenia piekarski radny i koordynator ds. współpracy z MRM Łukasz Ściebiorowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również