Wiadomości z Piekar Śląskich

Trwają działania "Bezpieczny Pieszy" w Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2024-04-12 11:15

Od godzin porannych na terenie naszego miasta policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzą działania „BEZPIECZNY PIESZY”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, kontrola stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego, jak również egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Akcja "Bezpieczny Pieszy" w Piekarach Śląskich

Stróże prawa oprócz codziennych kontroli prowadzą takie działania jak "Bezpieczny Pieszy”. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Priorytetem akcji jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zwracana jest uwaga pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od nich samych. Dzięki współpracy z piekarską Strażą Miejską wykorzystany jest miejski monitoring, natomiast przy użyciu nowoczesnych laserowych mierników prędkości wyposażonych w rejestrację obrazu mundurowi sprawdzają prędkość, z jaką poruszają się pojazdy i czy kierujący nimi stosują się do obowiązujących limitów. Policjanci odwiedzają również kluby seniora, a także zapraszają najmłodszych mieszkańców do komendy, gdzie rozmawiają o bezpieczeństwie. Prowadzą wzmożone kontrole, podczas których wręczają elementy odblaskowe i broszury informacyjne. Do akcji włączyli się także milusińscy z Miejskiego Przedszkola nr 1, przygotowując kartki z życzeniami, które mundurowi wręczają kierującym. 

Porady dla kierowców

To już ostatni dzwonek na to, aby wymienić opony na zimowe. Za nami już pierwsze opady śniegu, a za oknem od dłuższego czasu odnotowujemy spadki temperatur. Kierowcy muszą także pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić. Kierowcy muszą także zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, a gdy spadnie śnieg dokładnie odśnieżyć szyby oraz odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.
Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.

Porady dla pieszych

Przypominamy pieszym o korzystaniu z elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym, ale zachęcamy, aby korzystać z nich zawsze dla własnego bezpieczeństwa. Jesienna i zimowa aura, a dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy moją ich zwyczajnie nie dostrzec. Dzięki np. opaskom odblaskowym jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze, a tym samym dajemy szansę kierującym na odpowiednio wczesną reakcję. Wszyscy użytkownicy dróg powinni pamiętać, że opady deszczu i spadające liście znacznie wydłużają drogę hamowania. Jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie. Bezpieczeństwo własne i innych niech będzie zatem dla nas priorytetem.

Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy więc o ostrożność i bezpieczną jazdę!
 

Przed przejściem:

  • zwolnij
  • rozejrzyj się
  • przejdź/ przejedź bezpiecznie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również