Wiadomości z Piekar Śląskich

Wizyta grupy z Marija Bistricy w Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2022-10-04 06:15, aktualizacja: 2022-10-03 21:21

Październik jest miesiącem świadomości i walki z rakiem piersi. Z tej okazji Miasto Piekary Śląskie w dniach od 30 września do 3 października gościło grupę wsparcia osób chorych onkologicznie z miasta partnerskiego Marija Bistricy z Chorwacji.

Program wizyty grupy z chorwackiego miasta partnerskiego Marija Bistricy był interesujący i wartościowy dla uczestników oraz odbywał się w przyjaznej atmosferze. Chorwatów powitali Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Miasta i Biura Zdrowia i Spraw Społecznych. Podczas czterodniowego pobytu na gości czekało wiele atrakcji, spotkań i wycieczek. Po przybyciu, w piątek 30 września goście zwiedzili Bazylikę pw. NMP i św. Bartłomieja, muzeum parafialne i spotkali się z ks. dr. Mirosławem Godzkiem – Proboszczem i Kustoszem Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi

1 października odbył się wyjazd do Częstochowy oraz zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem. Uczestnicy wzięli również udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi i mszy świętej w intencji osób po chorobie nowotworowej oraz chorych onkologicznie. Gościom z Chorwacji zostały przekazane symboliczne różowe chusty. Tego dnia odwiedzono również poblisku Olsztyn i wraz z przewodnikiem zwiedzono ruiny zamku. Dzień zakończono wspólną obiadokolacją przygotowaną przez ZSTiZ w Piekarach Śląskich.

Kolejnego dnia, chorwaccy goście spotkali się z przewodnikiem społecznym i zwiedzili Piekary Śląskie, m.in.: Kopiec Wyzwolenia, teren Bazyliki oraz Kalwarii. W południe odbyła się msza święta w Bazylice pw. NMP i św. Bartłomieja. Goście spożyli obiad w Centrum Pielgrzymkowym. Po południu odbyła się wycieczka do Parku w Świerklańcu oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Po powrocie do Piekar chorwacka grupa wsparcia osób chorych onkologicznie spotkała się z piekarskimi Amazonkami w siedzibie Stowarzyszenia Amazonek „Feniks”. Na zakończenie dnia odbyła się uroczysta kolacja oraz koncert Bernadety Kowalskiej i wspólne biesiadowanie.

Zwieńczeniem przyjazdu było spotkanie, pożegnalna kawa i poczęstunek w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie. Byłą to doskonała okazja do wspomnień minionych dni. Chorwatów pożegnał Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie.

Koordynatorami całego pobytu chorwackiej grupy z miasta partnerskiego Marija Bistrica byli: Monika Rudy – Kierownik Biura Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Dariusz Borek z Zespołu Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą oraz Piekarskie Stowarzyszenie Amazonek „Feniks”, natomiast Teresa Szymańska-Cutura – Polka, lekarka mieszkająca w Chorwacji była tłumaczem i wsparciem zagranicznej grupy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również