Tour de Pologne to jedno z tych wydarzeń, którego organizacja powoduje konieczność wprowadzenia największej liczby zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Modyfikacje w sumie obejmą prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych, które przebiegają przez niemal cały obszar Metropolii.
ZTM organizuje ruch w taki sposób, aby niedogodności były jak najmniejsze. Pewne utrudnienia się jednak nieuniknione, gdyż skala wydarzenia jest duża, a służby drogowe i organizatorzy zamykają wiele ulic. Warto zatem, aby 5 i 6 sierpnia osoby, które planują skorzystać z komunikacji miejskiej, sprawdziły rozkłady jazdy przed wyjściem z domu na przystanek.
Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewni komunikację miejską pasażerom, których linie autobusowe i tramwajowe pokryją się 5 i 6 sierpnia z trasą wyścigu Tour de Pologne. Organizator transportu z wyprzedzeniem publikuje najważniejsze informacje i zachęca, aby zapoznać się z nimi przed wyjściem na przystanek. Z utrudnieniami muszą liczyć się m.in. mieszkańcy Katowic, Sosnowca, Chorzowa, Zabrza czy też Piekar Śląskich. Modyfikacje rozkładów jazdy obejmą prawie 200 linii autobusowych i tramwajowych.
W związku z Tour de Pologne mieszkańcy Metropolii muszą liczyć się z licznymi zmianami w komunikacji miejskiej.
ZTM na dwa dni trwania wyścigu (5 i 6 sierpnia) wprowadzi specjalne rozkłady jazdy na ponad 170 liniach autobusowych i prawie 20 tramwajowych w większości gmin Metropolii.
Gdzie pierwsze utrudnienia?
ZTM z wyprzedzeniem publikuje na stronie internetowej informacje o zaplanowanych zmianach w komunikacji miejskiej. Podróż warto zaplanować przed wyjściem z domu.
W tym roku dwa etapy najważniejszego kolarskiego wyścigu w Polsce odbędą się w miastach Metropolii 5 i 6 sierpnia. Pierwszy z nich rozpocznie się w Chorzowie i zakończy w Katowicach, a na trasie kolarzy znajdą się jeszcze m.in. Piekary Śląskie, Dąbrowa Górnicza, Ogrodzieniec, Sosnowiec oraz Siemianowice Śląskie. Drugi etap obejmie trasę od Opola do Zabrza. – To głównie mieszkańcy tych miast będą musieli się liczyć z utrudnieniami. Jako organizatorowi transportu zależy nam, aby, mimo skali wydarzenia, komunikacja miejska pozostała jak najbardziej przyjazna.
- Pracownicy ZTM odpowiedzialni za układanie rozkładów jazdy w taki sposób planują organizację ruchu, aby niedogodności były jak najmniejsze. – Niektóre połączenia będą zawieszane. W przypadku innych będą zmieniane albo skracane trasy. Skala wydarzenia jest bowiem bardzo duża. Niemniej jednak, wsłuchując się w głos mieszkańców, w porównaniu do zeszłego roku zmiany w większym stopniu polegają na kierowaniu pojazdów trasami objazdowymi – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.
Więcej szczegółów związanych ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podczas 77. Tour de Pologne – dostępnych na stronie ZTM.