Wiadomości z Piekar Śląskich

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Dodano: 2019-06-21 16:30

W momencie kiedy zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną towarzyszy nam  jednocześnie ogromna radość i wielki stres. Z jednej strony zostaliśmy wybrani spośród wielu kandydatów i jest to niewątpliwy sukces, ale w praktyce to dopiero początek walki o dane stanowisko. Dobry przebieg rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. O czym zatem pamiętać przygotowując się do tego wydarzenia?

Kłamstwo ma krótkie nogi

Jeżeli pracodawca zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że przeczytał nasze CV i uważa, że praca, którą oferuje, może być przez nas dobrze wykonana. Zna przecież już nasze umiejętności, kwalifikacje oraz doświadczenie. No, chyba że ktoś nieco ubarwił swoje CV, uważając, że przecież nikt nie sprawdza tego, co zostało tam umieszczone.

Kłamstwo wychodzi na jaw czasami już po kilku pytaniach. Dzisiejsi rekrutujący wyczuleni są na detale i jeżeli w CV wpiszemy płynną znajomość hiszpańskiego, to możemy być niemal pewni, iż w rozmowie padnie chociaż jedno pytanie w tym właśnie języku. Nie ma chyba nic bardziej żenującego niż dać się przyłapać na niewiedzy lub braku konkretnych umiejętności podczas rozmowy o pracę.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Bardzo często na rozmowie kandydaci pytani są o to, co wiedzą o firmie, w której zamierzają pracować. W pytaniu tym głównie chodzi o sprawdzenie, czy kandydat jest silnie zmotywowany i czy zadał sobie chociaż tyle trudu, aby się dowidzieć, jakie największe sukcesy odniosła firma, do której aplikuje. Zwykle nie trzeba przy tym znać całej historii przedsiębiorstwa. Wystarczą najważniejsze informacje.

Odpowiadaj i pytaj

Jednym z największych błędów podczas rozmowy może być skupienie się jedynie na odpowiedziach. Warto jednak przygotować sobie zawczasu kilka pytań do osób rekrutujących. Dlaczego? Osoby, które nie chcą się niczego dodatkowego dowiedzieć od  przyszłego pracodawcy są zwykle mało asertywne i często nie mają dużej motywacji do pracy. Nie należy zatem bać się pytań o warunki, skrótowy opis dnia pracy czy ewentualne benefity.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.