Wiadomości z Piekar Śląskich

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?

  • Dodano: 2018-06-27 14:30

Potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki, dlatego przymierzasz się do złożenia wniosku kredytowego? Pamiętaj, że bank udzieli wsparcia finansowego tylko wtedy, gdy spełnisz wymagane kryteria. Jednym z elementów jest konieczność dostarczenia dokumentów – sprawdź, jakie są niezbędne.

Polacy chętnie korzystają z oferty banków. Statystyki pokazują, że w 2016 roku instytucje finansowe udzieliły ponad 7 mln sztuk kredytów na łączną kwotę ponad 78 mld zł. Tak duże zainteresowanie wynika m.in. z łatwej dostępności oraz faktu, że formalności przy kredycie gotówkowym są dużo mniejsze w porównaniu np. z kredytem hipotecznym czy samochodowym. Nie oznacza to jednak, że każdy ma szansę na uzyskanie tego rodzaju wsparcia finansowego.

Kredyt gotówkowy – wymagane dokumenty
Kredyt gotówkowy przyznawany jest w oparciu o indywidualną politykę obowiązującą w konkretnym banku. Chociaż każda instytucja może stosować własne zasady, wiele kwestii związanych z formalnościami jest niezmiennych lub podobnych. Tak jest m.in. w przypadku wymaganych dokumentów.

  • Dokument potwierdzający tożsamość

Dowód osobisty to podstawowy dokument, bez którego zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest niemożliwe. Na podstawie informacji w nim zawartych, bank może przeprowadzić weryfikację potencjalnego kredytobiorcy.
Istotną rolę odgrywa nie tylko informacja o wieku czy narodowości. Banki biorą pod uwagę PESEL, sprawdzając wiarygodność i historię kredytową w bazach typu BIK czy BIG-i. Ponadto weryfikowany jest numer dowodu osobistego – po to, aby zapobiec wyłudzeniom kredytu w przypadku jego kradzieży innej osobie.

  • Oświadczenie / zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów

Podstawą do wydania pozytywnej decyzji jest zdolność kredytowa. Bank szacuje ją m.in. na podstawie osiąganych zarobków, dlatego informacja o wysokości uzyskiwanych dochodów jest koniecznością.

Niektóre instytucje akceptują oświadczenie o zarobkach – taką informację podaje bezpośrednio kredytobiorca. Zwykle dotyczy to kredytów opiewających na niskie kwoty. Czasami jednak – szczególnie w przypadku wniosków kredytowych na wysokie kwoty – zachodzi konieczność przedstawienia zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów wystawionego przez zakład pracy.

  • Dokument potwierdzający formę zatrudnienia

Niektóre banki mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających formę zatrudnienia, np. umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie, itp.

Kredyt gotówkowy online a formalności
Jeżeli o kredyt gotówkowy starasz się bezpośrednio w placówce banku, dostarczenie dokumentów nie stanowi żadnego problemu. Co zatem w sytuacji, gdy o kredyt zamierzasz ubiegać się online? Wówczas często wystarczy dostarczenie skanów dokumentów. Niekiedy bank wysyła po dokumenty kuriera – dzięki temu dołączane są do wniosku kredytowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.