Wiadomości z Piekar Śląskich

Barbórka 2023 w Piekarach Śląskich. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-12-05 11:15

Obchody górniczej Barbórki rozpoczęły się o świcie pobudką w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Piekary-Julian” przy dworcu na osiedlu Wieczorka. Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem w Kamieniu, a następnie w kaplicy świętej Barbary. Obecny był Łukasz Ściebiorowski – poseł na sejm RP.

Obchody Barbórki w Piekarach Śląskich

Krótko po godzinie szóstej rano Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian” rozpoczęła pobudkę dla mieszkańców osiedla Wieczorka. O godzinie 8.00 uczestniczyła w barbórkowej mszy świętej w piekarskiej bazylice, a następnie koncertowała dla mieszkańców Kozłowej Góry.

Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydent Miasta Piekary Śląskie w towarzystwie Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie i Łukasza Ściebiorowskiego posła na sejm RP złożyli kwiaty w ważnych miejscach górniczej pamięci – pod pomnikiem “Pracownikom kopalni Andaluzja pomordowanym przez najeźdźcę hitlerowskiego” w Kamieniu przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz w w kaplicy św. Barbary. Paweł Słota – II Zastępca Prezydent Miasta Piekary Śląskie uczestniczył też w mszy świętej barbórkowej w piekarskiej Bazylice.

Podczas akademii Barbórkowej organizowanej przez Węglokoks nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych – "Medale za długoletnią służbę", odznak honorowych – "Zasłużony dla Górnictwa RP" oraz stopni górniczych. Gospodarzem uroczystości był Grzegorz Wacławek – Prezesem Zarządu Węglokoks Kraj sp. z o.o. W uroczystościach udział brali reprezentanci związków zawodowych, górniczych pocztów sztandarowych oraz środowisk górniczych.

W Piekarach Śląskich 4 grudnia jest i zawsze będzie dniem wyjątkowym, uroczystym oraz świątecznym, ponieważ tradycje barbórkowe należą do tych skarbów naszej kultury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również