Wiadomości z Piekar Śląskich

Darmowe szczepienia ochronne przeciwko grypie dla mieszkańców w wieku 65+

  • Dodano: 2018-11-22 13:45

Prezydent Miasta Piekary Śląskie informuje o darmowych szczepieniach ochronnych przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych. Ze szczepienia będzie można skorzystać do 30 listopada.

Grypa jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego, szerzącą się drogą kropelkową. Przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Główną z przesłanek do szczepienia przeciwko grypie osób powyżej 65. roku życia jest fakt, iż ok. 80-90% zgonów powodowanych powikłaniami pogrypowymi pojawia się właśnie w tej grupie wiekowej. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę, niż osoby młodsze. Jest to skutkiem osłabiającego się, wraz z wiekiem, układu immunologicznego, który jest coraz mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą. Dodatkowo zarażeniu wirusem grypy i rozwojowi choroby sprzyjają już istniejące choroby przewlekłe, dodatkowo obciążające organizm osób starszych.

Jednocześnie grypa jest chorobą, przed którą można się łatwo uchronić. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie. Piekary Śląskie dbając o zdrowie swoich mieszkańców finansuje szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych.

Udział w programie jest dobrowolny, uwarunkowany brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do realizacji szczepienia. Z bezpłatnych szczepień ochronnych mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Piekar Śląskich za okazaniem dowodu osobistego.

Ze szczepienia będzie można skorzystać od 1 października do 30 listopada w Przychodni Rejonowej nr 1 przy ul. Piłsudskiego 5 w Piekarach Śląskich. W związku z ograniczoną ilością świadczeń o udziale w akcji szczepień decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkich informacji można uzyskać pod numerem telefonu tel. (32) 284 55 20 lub na stronie internetowej www.szpital.piekary.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.