Wiadomości z Piekar Śląskich

Darmowe szczepienia ochronne przeciwko grypie dla mieszkańców w wieku 65+

  • Dodano: 2018-11-22 13:45

Prezydent Miasta Piekary Śląskie informuje o darmowych szczepieniach ochronnych przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych. Ze szczepienia będzie można skorzystać do 30 listopada.

Grypa jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego, szerzącą się drogą kropelkową. Przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem. Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Główną z przesłanek do szczepienia przeciwko grypie osób powyżej 65. roku życia jest fakt, iż ok. 80-90% zgonów powodowanych powikłaniami pogrypowymi pojawia się właśnie w tej grupie wiekowej. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę, niż osoby młodsze. Jest to skutkiem osłabiającego się, wraz z wiekiem, układu immunologicznego, który jest coraz mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą. Dodatkowo zarażeniu wirusem grypy i rozwojowi choroby sprzyjają już istniejące choroby przewlekłe, dodatkowo obciążające organizm osób starszych.

Jednocześnie grypa jest chorobą, przed którą można się łatwo uchronić. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie. Piekary Śląskie dbając o zdrowie swoich mieszkańców finansuje szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych.

Udział w programie jest dobrowolny, uwarunkowany brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do realizacji szczepienia. Z bezpłatnych szczepień ochronnych mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Piekar Śląskich za okazaniem dowodu osobistego.

Ze szczepienia będzie można skorzystać od 1 października do 30 listopada w Przychodni Rejonowej nr 1 przy ul. Piłsudskiego 5 w Piekarach Śląskich. W związku z ograniczoną ilością świadczeń o udziale w akcji szczepień decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkich informacji można uzyskać pod numerem telefonu tel. (32) 284 55 20 lub na stronie internetowej www.szpital.piekary.pl.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.