Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz spółka Nieruchomości-Brzeziny przygotowały plan remontów na rok 2023. Obie firmy mimo ciężkiej sytuacji na rynku, także w tym roku mają ambitne plany inwestycyjne.
ZGM już w latach poprzednich wyremontował wiele budynków, podobnie będzie i teraz. Nieruchomości-Brzeziny mimo ciągłej spłaty zadłużenia, z tytułu wykupu zasobów po byłej Arradzie – obsługa kredyty w wysokości 24 mln zł. – także przystępują do inwestycji.
Celem ZGM jest wyremontowanie wszystkich budynków będących w jego zarządzie. Najważniejsze są termomodernizacje i zmiana sposobu ogrzewania (likwidacja pieców węglowych), ale planowane jest także sporo remontów instalacji elektrycznych oraz malowania klatek. Stale zmieniamy wizerunek miejskich zasobów komunalnych. Koszt kompleksowej termomodernizacji w zależności od wielkości budynku waha się od kilkuset tysięcy, aż do ponad miliona.
Plan remontów ZGM na 2023 rok:
- W tracie są prace termomodernizacyjne: Kołłątaja 6 oraz Drzymały 20, 22 (dobiegają końca).
- Do wykonania centralne ogrzewanie gazowe w 2023: Trautmana 7 oraz Miła 5, 7.
- Termomodernizacje w 2023: Roździeńskiego 34, Alojzjanów 3, 4, Heneczka 3, 5, 7, Jana Pawła II 40, Roczkowskiego 2, 4 oraz Śląska 6.
- Wykonanie dokumentacje projektowe: Ziętka 29
Wspólnota przy ulicy Heneczka 1 zdecydowała, że nie będzie wykonywać termomodernizacji. W tym roku dokona wymiany instalacji elektrycznej, zostaną także pomalowane wszystkie klatki. Na termomodernizację nie zdecydowały się także wspólnoty Królowej Jadwigi 1 i Jana Pawła II 44 – mimo, że miasto zabezpieczyło na ten cel pieniądze i proponowało wykonanie inwestycji w tym roku.
Także spółka Nieruchomości-Brzeziny zwiększa tempo inwestycji w swoje zasoby. W ubiegłym roku budynek przy Roździeńskiego 21 został podłączony do sieci centralnego ogrzewania. W tym roku spółka planuje jego ocieplenie. Jeśli wystarczy środków zostanie także utwardzone i uporządkowane otoczenie.
Na podłączenie do sieci centralnego ogrzewania oczekują budynki przy ul. Kotuchy 24, 26, 28, 30, 36. Dokumentacja została wykonana, element niepewności wprowadziły problemy z ogrzewaniem jakie mieli odbiorcy ciepła spółki Calor. Nieruchomości-Brzeziny są w kontakcie z Urzędem Regulacji Energetyki oraz władzami spółki Calor i próbują wspólnie rozstrzygnąć wątpliwości. Analizowane są także alternatywne sposoby ogrzewania tych budynków – głównie prądem.
Niezależnie od tych planów remontowych, na ulicy Kotuchy w tym roku zostaną utwardzone tereny i uporządkowane miejsca parkingowe. Realizowany będzie dojazd do śmietnika. Przygotowywana jest także dokumentacja techniczna ocieplenia budynków Kotuchy 24, 26, 28.
Budynki przy ulicy Trautmana 9 i 11 wymagają wypoziomowania. Spółka Nieruchomości-Brzeziny uważa, że to konsekwencja szkód górniczych i Spółka Restrukturyzacji Kopalń powinna ponieść koszty ich zabezpieczenia. Dopiero po dokonaniu tych działań będzie można rozpocząć oczekiwane prace remontowe.
Na bieżąco prowadzone są naprawy dachów, rynien i inne bieżące prace. Na 2023 r. zaplanowano wymianę okien zgodnie z wnioskami mieszkańców, zakładanie domofonów i inne drobniejsze, ale równie istotne prace.
Niestety, o czym wielokrotnie wspominano – do czasu spłaty kredytu – możliwości finansowe spółki są mocno ograniczone. Większość środków przekazywana jest na pokrycie kosztów kredytu zaciągniętego na zakup lokali. Od momentu zakupu nieruchomości każda złotówka z czynszu pokrywa faktyczne koszty lub jest inwestowana, żadne pieniądze nie trafiają już do kieszeni „prywaciarza”, a byt lokatorów jest gwarantowany przez miasto, nie zaś chwilowe zachcianki właścicieli, którzy mogliby podnieść czynsze z dnia na dzień. Jednocześnie utrzymanie zasobów stale angażuje środki miasta, które mogłyby być przekazane na inne cele, jakich w Piekarach przecież nie brakuje. Jednak Prezydent Sława Umińska-Duraj uważa, że środki na te cele muszą się znaleźć i tak też się dzieje. Mimo tych trudności także i Nieruchomości – Brzeziny przystępują do programu inwestycyjnego.