Wiadomości z Piekar Śląskich

Przywracamy błękit – ekodoradca już czeka

  • Dodano: 2022-04-13 06:30, aktualizacja: 2022-04-12 21:54

W ramach programu LIFE – "Śląskie. Przywracamy błękit." Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, od 1 kwietnia 2022 r. w Piekarach Śląskich funkcjonuje już stanowisko Ekodoradcy.

Z porad i konsultacji Ekodoradcy w naszej Gminie można skorzystać w pokoju nr 8 w budynku przy ul. Bytomskiej 92 lub pod numerem telefonu 032 39 39 355.

Zadaniem Ekodoradcy w naszej Gminie będzie m.in.:

  • pozyskiwanie zewnętrznego wsparcia finansowego dla gminy;
  • wsparcie mieszkańców gminy w zakresie dotacji do wymiany źródła ciepła i/lub podniesienia efektywności energetycznej budynku, w tym: udzielanie informacji o dostępnych formach wsparcia oraz pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku o dotację;
  • doradztwo w zakresie wymiany źródła ciepła i podniesienia efektywności energetycznej budynku, w tym m.in. pomoc w doborze optymalnego źródła ciepła;
  • prowadzenie szeroko definiowanej edukacji mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza.

"Śląskie. Przywracamy błękit" – projekt, którego nadrzędnym celem jest sprawna i efektywna realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego. Główny cel jest zbieżny z priorytetowym celem Programu ochrony powietrza tj. opracowaniem i wdrożeniem działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego.

Podjęte w ramach projektu działania umożliwią znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również