Wiadomości z Piekar Śląskich

Wręczono nagrody w konkursie “Zachowaj Trzeźwy Umysł”

  • Dodano: 2024-01-12 11:00, aktualizacja: 2024-01-12 13:54

Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Miasta Piekary Śląskie wręczyła dziś nagrody zwycięzcom ogólnopolskiej kampanii informacyjnej: “Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

Edukacja prozdrowotna

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł realizuje cele poprzez ścisłą współpracę z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do naszych szkół trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw informacyjnych, dotyczących profilaktyki zachowań niepożądanych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Umożliwiają one przeprowadzenie warsztatów tematycznych w placówkach oświatowych oraz inicjują wiele lokalnych inicjatyw związanych z profilaktyką zachowań negatywnych.

Ważnym elementem tych działań są: konkursy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, szkolenia dla nauczycieli, konferencje dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży. Co roku kampanii towarzyszy inny motyw i hasło przewodnie. W 2023 roku w ramach ZTU zostały przygotowane 2 konkursy indywidualne oraz 1 konkurs zespołowy.

Rosnę zdrowo! – konkurs plastyczno-literacki

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy, która kojarzy mu się z motywem przewodnim kampanii „Rosnę zdrowo!”. Interpretacja hasła należała od wyobraźni uczestnika. Praca miała pokazać co sprawia nam przyjemność, co jest dla nas ważne, jak widzimy swoją przyszłość czy jak dbamy o swoje zdrowie (praca plastyczna lub praca literacka). Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do przyjrzenia się swoim talentom, zastanowienia się nad swoimi zaletami, wzbudzenie kreatywności. Pokazanie, że każdy z nas jest w czymś dobry i może się tym pochwalić. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy.

Mój pomysł na zdrowie! – konkurs na plakat profilaktyczny

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie plakatu profilaktycznego zachęcającego swoich rówieśników do dbania o swoje zdrowie/ postawienie na zdrowy styl życia. Plakat mógł odnosić się do różnych rodzajów profilaktyki prozdrowotnej: zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że mają oni wpływ na miejsce, w którym żyją, na to, co ich otacza, jakich dokonują wyborów. Swoją wiedzą i doświadczeniem mogą pochwalić się z innymi i tym samym kształtować postawy swoich rówieśników. Tym sposobem mogą również współtworzyć profilaktykę!

W zdrowym ciele zdrowy duch – konkurs fotograficzny

Zadaniem grupy konkursowej było wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Cel konkursu to wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.

Uczestnicy zostali nagrodzeni

Uczniowie naszego miasta zostali nagrodzeni w dwóch kampanijnych konkursach „Rosnę zdrowo!” oraz „Mój pomysł na zdrowie”. Wyróżniono 22 uczniów szkół podstawowych z ośmiu szkół, w tym 1 wyróżnienie specjalne (MSP 1 – 4 osoby; MSP 2 – 1 osoba; MSP 5 – 1 wyróżnienie specjalne; MSP 11 – 6 osób; MSP 15 – 2 osoby; ZSP 2 – 3 osoby; ZSP 3 – 1 osoba oraz ZSS – 4 osoby). Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również