Piekary Śląskie - portal miejski PiekarySlaskie.com.pl

Wiadomości z Piekar Śląskich

Zielone Piekary są dla mieszkańców

  • Dodano: 2017-04-05 07:45, aktualizacja: 2017-04-04 11:46

Spółka EkoPark w porozumieniu z Urzędem Miasta w Piekarach wprowadziła na rynek urządzenie do pomiaru stanu powietrza o nazwie „Nochal”.

Urządzenie bada jakość powietrza, w tym pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2.5 - substancji odpowiedzialnych za smog. Oferta systemu monitorującego przeznaczona jest także dla innych śląskich miast. 3 kwietnia w siedzibie EkoParku w Brzezinach Śląskich odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego dziennikarze mieli okazję zadać pytania władzom naszego miasta, twórcy urządzenia oraz ekspertom.

3 kwietnia w siedzibie EkoParku odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego omawiany był system monitoringu powietrza, który spółka wprowadziła na rynek w porozumieniu z Urzędem Miasta w Piekarach Śląskich. Urządzenie do pomiaru stanu powietrza o nazwie „Nochal” bada stężenie pyłów zawieszonych PM 10, PM 2.5, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Z oferty systemu monitorującego mogą skorzystać także inne śląskie miasta.

W Piekarach Śląskich w pierwszym etapie zamontowanych zostanie docelowo 10 urządzeń monitorujących jakość powietrza w następujących lokalizacjach: EkoPark przy ul. Roździeńskiego 2 a, MSP nr 14 przy ul. Bednorza 29, DDK przy ul. Szymanowskiego 2 b, OK Andaluzja przy ul. Oświęcimskiej 45, MDK przy ul. Bytomskiej 73, MDK przy ul. Bytomskiej 159, MDK przy ul. Tarnogórskiej 49, Kopiec Wyzwolenia, MOSIR przy ul. Olimpijskiej 3, dworzec autobusowy przy ul. Papieża Jana Pawła II.

„Nochala" wynalazł Andrzej Michnik, który przez wiele lat mieszkał w Piekarach Śląskich i nadal jest związany z naszym miastem. Na co dzień jest pracownikiem naukowym Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu.

- Ważne, aby projekt skutecznie wdrożyć, ale przede wszystkim aby mieszkańcy Piekar Śląskich skorzystali z danych płynących z dostarczanych w ramach projektu urządzeń. EkoPark i Urząd Miasta wspólnie ustalili lokalizację punktów, w których znajdą się specjalistyczne urządzenia, w efekcie czego będziemy otrzymywać bieżące statystyczne informacje na temat jakości powietrza w poszczególnych częściach miasta - wyjaśnia Adam Maruszczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Jak funkcjonuje urządzenie? Poprzez pobieranie odpowiednich składników powietrza, a następnie podawanie wartości. Na podstawie analizy interpretuje jednocześnie w jaki sposób wartość ta oddziałuje na człowieka. Aktualizacja następuje automatycznie, po każdej sekundzie. Dodatkowo, wskazania pyłomierza są przekazywane online i notowane na stronie internetowej wraz z bardziej szczegółową interpretacją wyników. Archiwizacja wartości pozwala na zobrazowanie tendencji panujących w lokalnym środowisku.

Jakość wdychanego powietrza dotyczy każdego z nas. System monitoringu powinien być dostępny w każdej gminie, a przede wszystkim w lokalizacjach skupiających większą liczbę ludności (szkoły, zakłady pracy). Właściwa jakość powietrza, a tym samym otaczającego nas środowiska, to lepszy stan naszego zdrowia i samopoczucia. Województwo śląskie od lat zmaga się z „łatką” miejsca, w którym nie dba się o środowisko. Chcemy to zmienić! Ta zmiana to także wymierne korzyści dla miasta, dla regionu, choćby patrząc z perspektywy rozwoju turystyki – mówi Karolina Wadowska - prezes EkoParku.

W ramach projektu uruchomiona została także strona internetowa, na której można zdalnie sprawdzać bieżące wskazania wszystkich urządzeń w poszczególnych lokalizacjach Piekar Śląskich: www.zielonepiekary.pl/index.html.

Walka ze smogiem w Piekarach Śląskich to także walka z niską emisją, czyli z emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej tanim węglem.

„Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Gminy Piekary Śląskie” opracowany został już w 2003 roku. Miasto łącznie w latach 2004-2016 otrzymało dofinansowanie na program z WFOŚiGW w kwocie 23 mln 929 tys. 972 zł. Dotąd wymieniono 675 kotłów węglowych na kotły retortowe, 159 kotłów węglowych na kotły gazowe, ocieplono 573 budynki jednorodzinne i zamontowano 363 kolektory słoneczne. 

W 2017 roku planuje się podjęcie kolejnych działań, a  są to: wymiana 16 kotłów węglowych na kotły retortowe, wymiana 16 kotłów węglowych na kotły gazowe, ocieplenie 10 budynków jednorodzinnych oraz termomodernizacja 76 budynków na osiedlu Wieczorka - ma być prowadzona do 2020 roku.

Piekary Śląskie dążą do tego, aby stopniowo poprawiać stan powietrza na terenie miasta, obniżać energochłonność naszych zasobów i wdrażać zrównoważony system gospodarowania energią. W mieście pojawia się coraz więcej rozwiązań technologicznych sektora Odnawialnych Źródeł Energii.

W najbliższych dniach zostanie złożony wniosek dotacyjny umożliwiający pozyskanie wsparcia dla montażu mikroturbin wiatrowych w ośmiu lokalizacjach na terenie miasta. Turbiny będą wykorzystywane przede wszystkim do zasilania oświetlenia obiektów sportowych. Miasto rozważa również jedną instalację w modelu hybrydowym, łączącym turbinę wiatrową z ogniwami fotowoltaicznymi. Działania inwestycyjne w ramach tego przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Urząd Miasta w Piekarach Śląskich planuje także kupić nowoczesny samochód z napędem hybrydowym. Taki pojazd posiada dwa rodzaje zasilania. Jest to najczęściej silnik spalinowy i elektryczny. Może on pracować równocześnie na dwóch rodzajach zasilania bądź naprzemiennie. To szczególnie istotne w czasie korków na drogach. Silnik elektryczny jest wykorzystywany w momencie ruszania, czyli wtedy, gdy zużycie paliwa jest największe. Przyczynia się to do zmniejszenia emisji spalin do otoczenia.

Dziennikarze podczas śniadania prasowego mieli okazję zadać pytania władzom naszego miasta, twórcy urządzenia oraz ekspertom. Obecni byli: prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, jej zastępca Krzysztof Turzański, prezes EkoParku Karolina Wadowska i Jarosław Adamski - także z EkoParku, twórca urządzenia „Nochal” Andrzej Michnik, naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Adam Maruszczyk oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Stanisław Jarząbek.

Najnowsze informacje z Piekar Śląskich w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.