Wiadomości z Piekar Śląskich

Czy prawidłowo dbasz o swoje uzębienie?

  • Dodano: 2022-12-12 07:30, aktualizacja: 2022-12-12 07:44

Przeznacz odpowiednią ilość czasu - dwie minuty dwa razy dziennie - aby mieć pewność, że usuwasz osad bakteryjny, czyli płytkę nazębną, która może uszkodzić zęby i podrażnić dziąsła. Prawdopodobnie źle myjesz zęby.

Na szczęście możesz wszystko naprawić w ciągu dwóch minut, jakie zajmuje Ci prawidłowe czyszczenie siekaczy. Niechęć do nitkowania zębów (jej osobisty problem) to tylko jeden z najbardziej rażących błędów, jakie ludzie popełniają, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej.

Postępuj zgodnie z zasadą 2 x 2

Poświęć dwie minuty na szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Podziel swoją jamę ustną na cztery części: górną lewą, górną prawą, dolną lewą i dolną prawą. Poświęć 30 sekund na każdy kwadrant. W razie potrzeby użyj minutnika, aby mieć pewność, że poświęcasz swoim zębom odpowiednią uwagę. Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na esomed.pl , wiele ciekawych informacji.

Myśl delikatnie: Masuj, nie szoruj

Postaw na łagodniejszy i delikatniejszy dotyk, stosując małe koliste ruchy lub szerokie na zęby pociągnięcia szczoteczką w tył i w przód, zamiast agresywnego szorowania w górę i w dół. Dotyczy to również elektrycznych szczoteczek do zębów, które powinieneś starać się trzymać opuszkami palców. Kiedyś rodzice mówili nam, żebyśmy 'naprawdę mocno szczotkowali', ale teraz wiemy, że zbyt agresywne szczotkowanie może uszkodzić tkanki dziąseł, spowodować podrażnienia, a nawet zniszczyć strukturę zęba.

Trzymaj się miękkiej szczoteczki

Niezależnie od tego, czy wolisz szczoteczki manualne czy elektryczne, wybieraj te giętkie zamiast sztywnych, twardych wersji. Elastyczne włosie jest mniej groźne dla dziąseł i zębów, a jednocześnie ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach w jamie ustnej i wokół niej.

Ustaw się pod kątem 45 stopni do dziąseł

Pochylenie szczoteczki do przedniej powierzchni zębów - w górę w przypadku zębów górnych i w dół w przypadku zębów dolnych - pozwala włosom na lekkie wsunięcie się pod krawędź, na której stykają się zęby i dziąsła, czyli pod główny terminal zanieczyszczeń sprzyjających próchnicy. Obfite zanieczyszczenie, które się tam gromadzi, sprzyja zapaleniu dziąseł, czyli stanom zapalnym dziąseł wywołanym przez lepką płytkę nazębną składającą się z pokarmu, bakterii i śluzu. Zapalenie dziąseł pozostawione samo sobie może przerodzić się w chorobę przyzębia, która niszczy zęby, dziąsła i ogólny stan zdrowia i może być trudna do wyleczenia.

Kąt 45 stopni jest najlepszy dla przednich powierzchni zębów. Możesz użyć włosia równo z powierzchnią gryzącą (poziomą) na wierzchołkach zębów, w miejscu, gdzie się one stykają, aby zaatakować płytkę nazębną w tym miejscu. Aby dotrzeć do wewnętrznych powierzchni tylnych zębów, Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca przechylanie szczoteczki w pionie i stosowanie pociągnięć w górę i w dół, które rozluźniają i wymiatają zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi o tematykę zdrowia to warto odwiedzić także stronę www.topsuplementy.com

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.