Wiadomości z Piekar Śląskich

Odpowiednia lampka do biurka dziecka

  • Dodano: 2018-10-15 13:00, aktualizacja: 2018-10-15 14:02

Wybierając oświetlenie na biurko dziecka, nie należy kierować się ceną, kolorem lampki czy jej wielkością, lecz parametrami, bo od tego, czy faktycznie będzie odpowiednio oświetlała całą powierzchnię, będzie zależało, czy dziecko będzie w stanie skupić się na odrabianej pracy domowej. Na rynku jest szeroki wybór wśród takich akcesoriów, jednak nie każdy model zasługuje na uznanie.

Przypadkowy wybór oświetlenia
Niestety to jest najczęstszy błąd, jaki popełniają rodzice, wybierając oświetlenie do pokoju dziecka. Lampy sufitowe czy też te, które trafią na biurko małego ucznia, nie mogą być wybrane tylko przez wzgląd na walory estetyczne. Powinna się liczyć przede wszystkim funkcjonalność, bo przecież zdrowie pociechy powinno być najważniejsze. Nieprawidłowy dobór oświetlenia zwłaszcza do nauki może powodować:

  • zmęczenie psychiczne dziecka,
  • nieprawidłowy rozwój postawy,
  • problemy ze wzrokiem, które będą już procesem nieodwracalnym.

Prawidłowo dobrana lampka będzie odpowiadała też w dużej mierze, za koncentrację podczas nauki, więc wpij podejść do tego tematu rozważnie.

Lampka halogenowa – czy będzie odpowiednia?
Obecnie najpopularniejsze wśród lampek są modele zaopatrzone w oprawy halogenowe. Takie oświetlenie nie do końca będzie dobrym wyborem. Owszem światło na pewno będzie wystarczające, a co ważne będzie przypominało naturalne światło dzienne. Należy jednak pamiętać, by dobrać żarówki o odpowiedniej brawie. W przypadku lampek do biurka polecana jest barwa neutralna bądź ciepła. Minusem na pewno będą koszty eksploatacji, gdyż lampki halogenowe pochłaniają dużo energii elektrycznej, jak i fakt, iż takie żarówki bardzo szybko nagrzewają się, więc dziecko może niechcący się poparzyć.

Lampki LED – najlepszym rozwiązaniem
Decydując się na zakup lampki LED, takiej jak https://importmania.pl/product-pol-797-Lampka-na-biurko-dla-dziecka-7W-LED-Model-LX300.html można liczyć, nie tylko na komfort użytkowania, jak i na dużą oszczędność, gdyż LED-y są energooszczędne. Plusem takich lampek jest dostarczanie dużej ilości światłą oraz fakt, że żarówki nie nagrzewają się, więc można stosować je w lampkach nawet dla przedszkolaków bez obaw o poparzenia.

Ile kosztują lampki do biurka?
Wszystko zależy od modelu, jaki zostanie wybrany. Za dobrej jakości lampkę LED trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, jednak w tej kwestii nie należy szukać oszczędności.

Gdzie powinna być ustawiona lampka?
Oczywiście każdy rodzic może sam zadecydować, gdzie zostanie położona czy też zamontowana lampka przy biurku. Warto jednak pamiętać o zasadzie, iż dziecko praworęczne powinno mieć ustawioną lampkę po lewej stronie, by podczas pisania nie zasłaniało sobie ręką ani pisma, ani światła. Natomiast jeśli dziecko jest leworęczne, to światło powinno padać z prawej strony. Jeśli lampka ma być zamontowana na ścianie nad biurkiem bądź przykręcona do półki należy kupić model, który da możliwość ustawienia odpowiedniego kąta padania światła. Jest to bardzo ważne, jeśli lampka ma być funkcjonalna i oświetlać zeszyt dziecka, a nie ścianę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.