Wiadomości z Piekar Śląskich

Sprzątanie po zgonie bez tajemnic. Co robić z rzeczami po nieboszczyku?

  • Dodano: 2023-01-09 08:45, aktualizacja: 2023-01-09 08:50

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko smutek i rozpacz. Pojawia się również pytanie, co zrobić ze wszystkimi rzeczami zmarłego? Szafy pełne ubrań i regały zapełnione książkami to szczególnie trudne zadanie do wykonania. Dodatkowo często trzeba się uporać z płynami ustrojowymi w mieszkaniu. Na szczęście istnieją sposoby takie jak sprzątanie po zmarłych realizowane z dezynfekcją pomieszczeń przy zastosowaniu specjalistycznej chemii i narzędzi. 

Jak wygląda profesjonalne sprzątanie mieszkania po zgonie?

Profesjonalne sprzątanie mieszkania po zgonie to wieloetapowy proces. Ilość etapów i metody odkażania przeważnie uzależniona jest od okoliczności śmierci, ilości krwi na podłodze czy właśnie rzeczy do usunięcia. 

Z reguły sprzątanie mieszkań po rozkładzie ciała odbywa się po kolei, rozpoczynając od opróżniania lokalu ze starych mebli, wersalek i ubrań zmarłego, aby następnie przejść do czyszczenia miejsca śmierci. Sprzątanie mieszkań obejmuje zawsze także proces dezynfekcji mieszkań przy pomocy ozonowania pomieszczeń. 

Technicy na każdym etapie czyszczenia przestrzegają przepisy BHP, stosując środki ochrony osobistej, kiedy usuwane są płyny ustrojowe z podłóg. Wybierając firmę sprzątającą, zwróć uwagę na to, czy pracownicy posiadają odpowiednie szkolenia i czy posiada duże doświadczenie w branży funeralnej. 

Etapy odkażania po zwłokach. Dezynfekcja mieszkania po zgonie krok po kroku

Zastanawiasz się, na czym polega sprzątanie po zwłokach i dlaczego lepiej zlecić je specjalistom? W branży funeralnej panują często określone schematy postępowania w związku z określonymi sytuacjami. Firmy sprzątające realizują usługę sprzątania po zmarłych osobach po kolei, począwszy od usuwanie płynów ustrojowych, a następnie wykonywana jest utylizacja przedmiotów i ozonowanie pomieszczeń

Prawidłowa kolejność ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu dezynfekcji mieszkań. Celem sprzątania lokali po zgonach jest przede wszystkim przywrócenie bezpieczeństwa domowników i umożliwienie im powrotu do swojego domu.

Opróżnianie mieszkania po zmarłych osobach bez tajemnic 

Bliski zmarł nagle po wypadku komunikacyjnym i nie wiesz, co zrobić z jego rzeczami? Zleć sprzątanie po zgonach z wywozem wyposażenia. Wszystkie gabaryty i skażone krwią przedmioty przewożone są do termicznej spalarni, w której odbywa się utylizacja mebli i innych gratów. 

Sprzątanie po zmarłym obejmuje całkowite doprowadzanie mieszkania po zgonie do porządku. Często zdarza się, że zmarły przez całe swoje życie zgromadził całkiem sporo różnych przedmiotów. W jego ocenie były przydatne, jednak po jego śmierci już nikt nie będzie z nich korzystał. Wówczas najlepiej wszystkie rzeczy zebrać i poddać utylizacji. 

Czyszczenie mieszkań ze śladów krwi przy pomocy profesjonalnych środków odkażających

Kiedy mieszkanie zostanie opróżnione z gratów i rupieci, przychodzi pora na czyszczenie miejsca śmierci ze śladów krwi i wszelkich wydzielin pośmiertnych. Płyny ustrojowe stanowią źródło bakterii i wirusów, dlatego należy je usuwać skuteczną chemią z chlorem i fenolem. To wstępna dezynfekcja mieszkań, która rozpoczyna się zastosowaniem atestowanej chemii. 

Usuwanie zapachów i płynów ustrojowych - na czym polega?

Opróżniony lokal dobrze jest też poddać zabiegowi dezodoryzacji. Polega on na eliminacji nieprzyjemnego zapachu na miejscu zdarzenia. Sprzątanie po zgonie to złożona usługa, której częścią zazwyczaj jest zabieg ozonowania pomieszczeń. Ten prosty sposób okazuje się niezawodną techniką na pozbycie się smrodu po rozkładzie ciała w domu.

Odpowiedni sprzęt i stężenie ozonu umożliwia sprawne i całkowite pozbycie się fetoru po zmarłej osobie. 

Jak wygląda ozonowanie pomieszczeń po rozkładzie ciała?

Metody dezynfekcji po zgonie dobierane są do konkretnego przypadku śmierci. Po samobójstwie może być znacznie więcej śladów krwi na podłogach, a często nawet na ścianach. 

W odkażaniu pomieszczeń z patogenów sprawdza się świetnie ozonowania pomieszczeń, które nie tylko usuwa zewsząd bakterie i patogeny, ale przede wszystkim neutralizuje trupi jad. To potoczna nazwa na aminy biogenne, które uwalniają się ze zwłok w trakcie rozkładu. Dezynfekcja za pomocą ozonu pomaga oczyścić powietrze i powierzchnie mieszkania z wszelkich mikroorganizmów. Zastanawiasz się, po jakim czasie mieszkanie nadaje się do użytku? Zazwyczaj już na następny dzień można śmiało korzystać z pomieszczeń.

Gdzie zlecić całodobowo sprzątanie mieszkania po zmarłym?

Kompleksowe sprzątanie mieszkania po zgonie zlecisz szybko i sprawnie w firmie Kastelnik. Lider z branży funeralnej świadczy usługi sprzątania miejsc śmierci z dezynfekcją i wywozem niepotrzebnego wyposażenia do utylizacji. Bliscy zmarłego oraz członkowie rodziny mogą liczyć na empatyczne podejście techników z firmy Kastelnik. 

Usługi sprzątania miejsc po zwłokach obejmują:

  • Zlecenia od zarządów spółdzielni mieszkaniowych;
  • Sprzątanie mieszkań osób prywatnych;
  • Dezynfekcja mieszkania po samobójstwie;
  • Sprzątanie po zmarłym po wypadkach losowych;
  • Odkażanie za pomocą ozonu po zmarłych;
  • Czyszczenie śladów krwi na miejscu zgonu;
  • Usuwanie zapachów po zwłokach z mieszkań i klatek schodowych.

Firma sprzątająca Kastelnik posiada podpisane umowy ze spalarniami śmieci i świadczy usługi likwidacji mieszkań po zmarłych. Zadzwoń do techników i zleć kompleksowe sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie. Zespół specjalistów wykona ozonowanie i zamgławianie, co wyeliminuje nieprzyjemny zapach po zwłokach.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.