Wiadomości z Piekar Śląskich

Krzyże Wolności i Solidarności przyznane Piekarzanom

  • Dodano: 2021-12-16 07:00, aktualizacja: 2021-12-15 22:57

Jan Misiak, Henryk Supryga, Dorota Krakowska i Ryszard Nieckarz są kolejnymi Piekarzanami, których działania opozycyjne wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989 zostały uhonorowane Krzyżami Wolności i Solidarności.

Za ich zasługi podziękowania złożyła Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych 34 działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989  odbyła się w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W gronie tym znalazło się czworo mieszkańców naszego miasta – Jan Misiak, Henryk Supryga, Dorota Krakowska i Ryszard Nieckarz. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręczał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Odznaczeni teraz działacze dołączyli do grona kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta, którzy zasłużyli się swoją postawą, o czym informacja zawarta została w artykule Piekarzanie uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności. Szczegóły opisane zostały na stronie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.