Wiadomości z Piekar Śląskich

Ponad 2 mln zł na fotowoltaikę i solary

  • Dodano: 2021-07-09 06:30, aktualizacja: 2021-07-08 21:16

Mieszkańcy Piekar Śląskich coraz częściej i chętniej sięgają po środki sprzyjające rozwojowi ekologii.

Wymiana źródeł ciepła oraz montaż kolektorów słonecznych i fotowoltaiki to jedne z podstawowych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Całość rozdysponowanych na ten cel środków to 2 293 512,48 zł.

Nie brakuje osób, które zdecydowały się na złożenie wniosku w ramach programu „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. Do tej pory w ramach programu wykonano 198 szt. instalacji fotowoltaicznych i 90 szt. instalacji solarnych. Mieszkańcy ponoszą wydatki w wysokości jedynie 15% całości kosztów. Do instalacji fotowoltaicznych dopłaciliśmy 1 620 235, 98 zł – koszt jednej dopłaty to 8 183,01 zł, zaś do solarów 673 276,50 zł – koszt jednej dopłaty 7 480,85 zł. Całość rozdysponowanych na ten cel środków to 2 293 512,48 zł.

Co skłoniło Piekarzan do tego kroku i co dzięki temu zyskano?

Przede wszystkim chodzi o oszczędność i ochronę środowiska.

– Polecam każdemu korzystanie z takich rozwiązań, bo to oszczędność. Zyskuję w ten sposób na niższych rachunkach – mówi Pani Danuta.

– Przede wszystkim to oszczędność i zarazem sposób na to, by szanować naszą planetę. Warto decydować się na takie inwestycje – mówi Pan Kazimierz, mieszkaniec Brzezin Śląskich.

– Nie ukrywam, że przeważyły względy finansowe. Jeden rachunek mniej miesięcznie to jest coś. Ponadto czujemy, że robimy coś dla planety, to dobre, ekologiczne podejście. Jesteśmy z tego dumni. Zachęcam wszystkich do montowania fotowoltaiki – mówi jedna z właścicielek domów przy ulicy Brynickiej.

Piekary Śląskie są jedną z pierwszych gmin w Polsce, która rozpoczęła wdrażanie “Programu ograniczenia niskiej emisji”. Obecnie, przy zaangażowaniu środków unijnych, realizowane są też dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne – w 2020 r. wykonano ich 80, zaś na rok 2021 planowanych jest ponad 200.

W trakcie realizacji programu na terenie Piekar Śląskich w latach 2004-2020, dla obiektów indywidualnych wykonano następujące zadania:

  • wymieniono 948 źródeł ciepła na ekologiczne ekogroszkowe, gazowe, opalane biomasą,
  • ocieplono 598 budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • zamontowano 363 kolektorów słonecznych.

Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę ponad 22,5 mln zł

Nabory do kolejnych programów służących pozyskaniu dofinansowania na rzecz inwestycji proekologicznych dostępne są zgodnie z przyznawanymi na ten rzecz środkami. Informacje na ten temat dostępne są w internecie, w tym również na stronie internetowej Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Następna informacja

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.