Wiadomości z Piekar Śląskich

Ponad 2 mln zł na fotowoltaikę i solary

  • Dodano: 2021-07-09 06:30, aktualizacja: 2021-07-08 21:16

Mieszkańcy Piekar Śląskich coraz częściej i chętniej sięgają po środki sprzyjające rozwojowi ekologii.

Wymiana źródeł ciepła oraz montaż kolektorów słonecznych i fotowoltaiki to jedne z podstawowych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Całość rozdysponowanych na ten cel środków to 2 293 512,48 zł.

Nie brakuje osób, które zdecydowały się na złożenie wniosku w ramach programu „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. Do tej pory w ramach programu wykonano 198 szt. instalacji fotowoltaicznych i 90 szt. instalacji solarnych. Mieszkańcy ponoszą wydatki w wysokości jedynie 15% całości kosztów. Do instalacji fotowoltaicznych dopłaciliśmy 1 620 235, 98 zł – koszt jednej dopłaty to 8 183,01 zł, zaś do solarów 673 276,50 zł – koszt jednej dopłaty 7 480,85 zł. Całość rozdysponowanych na ten cel środków to 2 293 512,48 zł.

Co skłoniło Piekarzan do tego kroku i co dzięki temu zyskano?

Przede wszystkim chodzi o oszczędność i ochronę środowiska.

– Polecam każdemu korzystanie z takich rozwiązań, bo to oszczędność. Zyskuję w ten sposób na niższych rachunkach – mówi Pani Danuta.

– Przede wszystkim to oszczędność i zarazem sposób na to, by szanować naszą planetę. Warto decydować się na takie inwestycje – mówi Pan Kazimierz, mieszkaniec Brzezin Śląskich.

– Nie ukrywam, że przeważyły względy finansowe. Jeden rachunek mniej miesięcznie to jest coś. Ponadto czujemy, że robimy coś dla planety, to dobre, ekologiczne podejście. Jesteśmy z tego dumni. Zachęcam wszystkich do montowania fotowoltaiki – mówi jedna z właścicielek domów przy ulicy Brynickiej.

Piekary Śląskie są jedną z pierwszych gmin w Polsce, która rozpoczęła wdrażanie “Programu ograniczenia niskiej emisji”. Obecnie, przy zaangażowaniu środków unijnych, realizowane są też dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne – w 2020 r. wykonano ich 80, zaś na rok 2021 planowanych jest ponad 200.

W trakcie realizacji programu na terenie Piekar Śląskich w latach 2004-2020, dla obiektów indywidualnych wykonano następujące zadania:

  • wymieniono 948 źródeł ciepła na ekologiczne ekogroszkowe, gazowe, opalane biomasą,
  • ocieplono 598 budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • zamontowano 363 kolektorów słonecznych.

Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę ponad 22,5 mln zł

Nabory do kolejnych programów służących pozyskaniu dofinansowania na rzecz inwestycji proekologicznych dostępne są zgodnie z przyznawanymi na ten rzecz środkami. Informacje na ten temat dostępne są w internecie, w tym również na stronie internetowej Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również