Wiadomości z Piekar Śląskich

Remont Przedszkola nr 12. Nowa filia żłobka w Piekarach Śląskich

  • Dodano: 2023-04-25 07:00, aktualizacja: 2023-04-24 22:07

Powoli dobiegają końca prace przy Miejskim Przedszkolu nr 12, cały budynek przeszedł kapitalny remont wraz z termomodernizacją. Zakres prac uległ też rozszerzeniu gdyż w trakcie przebudowy ekspertyzy wykazały poważne uszkodzenie konstrukcji nośnej budynku. Pełny koszt inwestycji to ponad 4,5 mln zł. Od wrześnie przedszkole stanie się też siedzibą filii żłobka miejskiego z nowymi 46 miejscami.

Kiedy będzie funkcjonować nowa placówka?

Placówka będzie już w pełni funkcjonalna na nowy rok szkolny, wraz z 46 nowymi miejscami żłobkowymi. Na piętrze będzie jak do tej pory przedszkole, a na parterze filia żłobka.

W ramach inwestycji przeprowadzono prace rozbiórkowe około 75 metrów bieżących ogrodzenia, bram i furtek. Prowadzona były też częściowa rozbiórka stropów, ścian, dachów i schodów zewnętrznych. Zdemontowano pokrycie dachowe. Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa. Stary, opalany węglem piec kuchenny zastąpiony zostanie  nowym. Na nowocześniejsze wymienione zostało całe zaplecze kuchenne – w tym także windy kuchenne. Zmiany dokonały się także w instalacji elektrycznej, która przeszła gruntowną modernizację. Na terenie placówki prowadzone były także liczne roboty ziemne obejmujące izolację i docieplenie ścian fundamentowych, docieplenie podłóg, poddasza. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „A. Piaskowski i Spółka” sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej.

Ostatni etap będzie stanowić wyposażenie placówki w meble oraz wszelkie niezbędne sprzęty oraz aranżacja otoczenia przedszkola.

Termomodernizacja i modernizacja Miejskiego Przedszkola nr 12 pochłonęła 4.048.805,34 zł, dodatkowo poprawa stanu technicznego, związana z wykryciem poważnych uszkodzeń konstrukcji nośnej budynku kosztowały – 499.500 zł. Dofinansowanie wyniosło 827 244,18 zł z Unii Europejskiej oraz 1 513 085,43 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W grudniu 2014 r. kiedy Prezydent Sława Umińska-Duraj rozpoczynała zarządzanie miastem, w Piekarach było zaledwie 70 miejsc w żłobku. Otwarcie nowej filii w Szarleju w 2018 r. pozwoliło utworzyć kolejne 40 miejsc. Obecnie mamy już 123 miejsca w żłobku. Dzięki kolejnej filii w Brzezinach Śląskich – w Przedszkolu nr 12 – od września 2023 r. przybędzie 46 kolejnych miejsc (2 grupy po 23 osoby). Również od września w filii przy ul. Bytomskiej pojawi się dodatkowych 5 miejsc. Łącznie od 1 września 2023 r. będziemy dysponowali w żłobku 174 miejsca (w trzech różnych budynkach).

Remont Przedszkola nr 12. Nowa filia żłobka w Piekarach Śląskich / fot. UM Piekary Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również