Wiadomości z Piekar Śląskich

Nabożeństwo majowe przed kapliczką Maria Hilf

  • Dodano: 2022-05-23 06:30, aktualizacja: 2022-05-22 15:34

Odrestaurowana w 2021 roku kapliczka Maria Hilf to wyjątkowe miejsce w historii Piekar Śląskich. 24 maja o godzinie 17.30. odbędzie się przy niej nabożeństwo majowe, a następnie Msza Święta z okazji wspomnienia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Remont kapliczki

Całościowy koszt prac renowacyjnych to 549.903,10 zł, w tym kwota 124.834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Kapliczka stanowi wyjątkowy zabytek wzniesiony w 1905 r. w stylu neogotyckim.

– W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku. Od września 2021 r. ponownie możemy ją oglądać w pełnej okazałości – powiedziała Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Renowacja swoim zakresem obejmowała prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim remont i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonywane zostały prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawił się też nowy dzwon ufundowany przez Urząd Miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu PiekarySlaskie.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również